Redakcja Polska

Media w USA: Joe Biden spotka się z Wołodymyrem Zełenskim

15.09.2023 13:03
Prezydent USA Joe Biden spotka się w przyszłym tygodniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - informują amerykańskie media powołując się na urzędników Białego Domu. Do spotkania ma dojść w Waszyngtonie po dorocznym szczycie ONZ w Nowym Jorku.
Media: Joe Biden spotka się z Wołodymyrem Zełenskim. Nowe informacje
Media: Joe Biden spotka się z Wołodymyrem Zełenskim. Nowe informacjePAP/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS OFF

W środę Wołodymyr Zełenski weźmie udział w debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Następnego dnia ma spotkać się w Białym Domu z Joe Bidenem oraz pojawić się w Kongresie.

Informacje o wizycie prezydenta Ukrainy podał jako pierwszy portal Punchball News, a za nim inne amerykańskie media. Biały Dom jak dotąd nie ogłosił oficjalnie spotkania Bidena z Zełenskim.

Posłuchaj
00:51 12552058_1.mp3 USA: Wołodymyr Zełenski odwiedzi Waszyngton po szczycie ONZ - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych odbędzie się w momencie, gdy Kongres debatuje nad wnioskiem Joe Bidena o przyznanie kolejnego pakietu pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy o wartości 24 miliardów dolarów.

Niemal wszyscy Demokraci i większość Republikanów popierają dalsze wspieranie Ukrainy. W Partii Republikańskiej słychać jednak coraz więcej apeli o zaprzestanie pomocy dla Kijowa. Pochodzą one głównie ze związanego z byłym prezydentem Donaldem Trumpem ruchu MAGA (Make America Great Again).


IAR/dad

Joanna Wajda nową dyrektorką Instytutu Polskiego w Paryżu

15.09.2023 11:50
Zmiana kierownictwa w Instytucie Polskim w Paryżu. Na początku września nową dyrektorką placówki została Joanna Wajda - była dziennikarka TVP i wicedyrektorka departamentu dyplomacji publicznej kulturalnej w MSZ. W rozmowie z Polskim Radiem nowa szefowa Instytutu przedstawiła wizję swojej pracy i plany na nowy sezon kulturalny.

MSZ reaguje na nieprawidłowości przy wydawaniu wiz. Audyt i dymisja

15.09.2023 11:35
Będzie audyt w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP - zdecydował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. W związku ze sprawą wiz minister zwolnił też dyrektora Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością w resorcie Jakuba Osajdę.

Straż Graniczna nagrała zachowanie migrantów. "Kocham Niemcy, pier***ę Polskę"

15.09.2023 12:37
Sprowadzani przez reżim białoruski z państw Bliskiego Wschodu cudzoziemcy cały czas próbują szturmować polską granicę i nielegalnie przedostać się do Unii Europejskiej. Nowe nagranie z granicy pokazali funkcjonariusze Straży Granicznej. Widać na nim kilku migrantów z plecakami i śpiworami, którzy wykonują wulgarne gesty w kierunku polskiego patrolu; jeden symuluje, że strzela do strażników, inny mówi, że "kocha Niemcy i pier***i Polskę".