Redakcja Polska

Radosław Sikorski wzywa Kongres USA do zatwierdzenia pomocy Ukrainie

22.02.2024 15:55
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wezwał amerykański Kongres do jak najszybszego uchwalenia pakietu wsparcia Ukrainy. W wywiadzie dla telewizji MSNBC szef polskiej dyplomacji ostrzegł, że wstrzymywanie tej pomocy podważa wiarygodność USA w NATO i może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Audio
  • Sikorski wzywa Kongres USA do zatwierdzenia pomocy Ukrainie. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Sikorski: Apeluję do przewodniczącego Michaela Johnsona, aby poddał ten pakiet pod głosowanie
Sikorski: Apeluję do przewodniczącego Michaela Johnsona, aby poddał ten pakiet pod głosowanieŹródło: x.com/Radosław Sikorski @sikorskiradek

Przebywający w Nowym Jorku minister Radosław Sikorski wystąpił w programie Morning Joe w telewizji MSNBC. Szef polskiej dyplomacji skomentował między innymi blokowanie przez republikańskiego przewodniczącego Izby Reprezentantów głosowania w sprawie pakietu pomocy dla Ukrainy w wysokości 60 miliardów dolarów.

Posłuchaj
00:45 12829062_1.mp3 Sikorski wzywa Kongres USA do zatwierdzenia pomocy Ukrainie. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

- Apeluję do przewodniczącego Michaela Johnsona, aby poddał ten pakiet pod głosowanie. Jest on rozpaczliwie potrzebny Ukraińcom. Europa desperacko go potrzebuje. Jeśli Ukraina zostanie podbita, cena odstraszania Władimira Putina tylko wzrośnie - mówił Radosław Sikorski.

Zapytany o wypowiedź Donalda Trumpa, podważającą zobowiązanie USA do obrony sojuszników z NATO, Radosław Sikorski przypomniał, że artykuł 5. Paktu został uruchomiony tylko raz - po atakach z 11 września, gdy Polska oraz inni sojusznicy wsparli USA w Iraku i Afganistanie. - I nie wysłaliśmy rachunku Stanom Zjednoczonym, ponieważ to jest sojusz - mówił szef polskiej dyplomacji.

Szef polskiej dyplomacji z wizytą w USA

Jutro Radosław Sikorski weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęconej okupowanym terytoriom Ukrainy. Będzie też uczestniczył w debacie ministerialnej Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji na Ukrainie.

Głównym punktem wizyty Radosława Sikorskiego w USA będzie spotkanie się z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Odbędzie się ono w poniedziałek w Waszyngtonie.

Według komunikatu MSZ główne tematy rozmów to wojna na Ukrainie, współpraca polsko-amerykańska w zakresie bezpieczeństwa, walka z dezinformacją rosyjską oraz przygotowania do tegorocznego szczytu NATO w Waszyngtonie.

W stolicy USA minister Sikorski wygłosi też wykład i weźmie udział w dyskusji na forum ośrodka analitycznego The Atlantic Council. Spotka się także z byłym sekretarzem obrony USA generałem Jamesem Mattisem i przedstawicielami Kongresu.

Wizyta Radosława Sikorskiego w USA. Wiceszef MSZ: pomoc Ukrainie to nasz żywotny interes

21.02.2024 12:00
- Minister Sikorski nie tylko to podkreśla, ale na każdym etapie walczy o to, aby Ukraina dostała obiecaną jej broń i amunicję, szczególnie kalibru 155 mm, którą miano dostarczyć do końca zeszłego roku w liczbie miliona sztuk. Na razie to jest połowa lub trochę więcej - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje do polskich władz o rozmowy. "Spotkajmy się na granicy!"

21.02.2024 16:51
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do polskich władz o rozmowy w sprawie protestów rolnych na polsko-ukraińskim pograniczu. Poprosił o przybycie tam polskiego premiera i prezydenta, i zapowiedział, że on sam pojawi się na granicy z przedstawicielami ukraińskiego rządu.

Litwa zwiększa wydatki na obronność. Chce zapewnić lepsze warunki żołnierzom wojsk NATO

22.02.2024 13:04
Litwa chce zapewnić lepsze warunki żołnierzom wojsk NATO - zapowiedział minister obrony tego kraju Arvydas Anuszauskas. U naszych północno-wschodnich sąsiadów powstały niedawno kolejne miasteczka wojskowe dla żołnierzy sojuszu.

Były strateg NATO: jeśli Ukraina upadnie, Putin uwierzy, że historia jest po jego stronie

22.02.2024 14:34
Jeśli Ukraina upadnie, to Władimir Putin uwierzy, że historia jest po jego stronie; będzie on wówczas bardziej skłonny do podejmowania ryzyka - ostrzegł w rozmowie z PAP Jamie Shea, były wieloletni wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO, a obecnie ekspert związany z kilkoma instytucjami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem w Exeter w Wielkiej Brytanii.