Redakcja Polska

"Ukraina nie walczy sama". Radosław Sikorski: stoją za nią państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska

24.02.2024 11:01
Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w przypadającą w sobotę drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, że nasi sąsiedzi nie walczą samotnie. - Za Ukrainą stoją państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska - powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu.
Szef MSZ Radosław Sikorski
Szef MSZ Radosław SikorskiŹródło: Facebook/Radosław Sikorski

W sobotę mijają dwa lata od rosyjskiej napaści na pełną skalę na Ukrainę. Do rocznicy odniósł się szef MSZ Radosław Sikorski, który umieścił na Facebooku wpis i nagranie. - Dwa lata temu nad ranem rosyjskie bomby i pociski spadły na śpiące miasta Ukrainy. Rozpoczęła się wojna, która wydawała się w Europie czymś niewyobrażalnym. Ukraińska ziemia spłynęła krwią, zrujnowane zostały osiedla, spustoszone wioski, spalone szkoły, uprowadzone dzieci. Zbrodnie wojenne popełniane przez rosyjskich najeźdźców wstrząsnęły światem - mówi w nagraniu szef MSZ.

Sikorski skomentował też działania Putina. - Rosyjski dyktator w imię chorej ideologii uznał, że to on decyduje, jakie narody mają istnieć, jakie państwa są prawdziwe, a jakie sztuczne. W poczuciu pychy postanowił odbudować wielkie imperium, atakując i mordując sąsiadów. Kombinację brutalnej siły i kłamstwa nazywa "operacją specjalną" - kontynuował.

Szef MSZ podkreślił też, że Ukraina nie walczy samotnie. - Stoją za nią państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska. Heroiczny opór obudził Europę i przypominał jej, jak ważne są jej własne wartości, skoro giną za nie Ukraińcy. Dwa lata temu Polacy przyjęli ukraińskich braci w swoich domach, ruszyli z pomocą humanitarną, przypominając światu, gdzie rodziło się pojęcie solidarność- powiedział.

Sikorski zaznaczył, że Ukraińcy bronią całej Europy przed agresorem. - Putin nie zdobył Kijowa w trzy dni, jak planował. Armia ukraińska odbiła połowę okupowanego terytorium, z większości Morza Czarnego została przegnana flota rosyjska, a jej duma krążownik Moskwa spoczął na dnie - przypomniał.

Teraz, jak mówił, dyktator w bezsilności niszczy cywilne cele pociskami i bombami. - Śle kolejnych żołnierzy do krwawych szturmów, a ci giną – by, jak pisał Mickiewicz – rozweselić cara - dodał. - Prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że nad Ukrainą nigdy nie będzie powiewała biała flaga, ale zawsze flaga żółto-niebieska. Wierzymy, że Rosja przegra, Ukraina zwycięży i będzie częścią zjednoczonej Europy - zaakcentował.

- Slava Ukrainii Chwała Ukrainie – przyp.red. - zakończył szef polskiego MSZ


PAP/dad

Ekspert: losy wojny na Ukrainie leżą teraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych

23.02.2024 09:31
W opinii dr Tomasza Lachowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego losy wojny na Ukrainie leżą teraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych. - Jeśli Ukraina nie otrzyma od USA pomocy finansowej, Putin może zamrozić konflikt na kolejne miesiące i lata, przez co Ukraina i Europa będą w ciągłym zagrożeniu ze strony rosyjskiej - powiedział.

Szef MSZ Radosław Sikorski w USA: Rosja musi wziąć odpowiedzialność za wojnę na Ukrainie

23.02.2024 17:07
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział przed rozpoczęciem sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, że jego wypowiedź będzie dotyczyła poniesienia przez Rosję odpowiedzialności za agresywne działania na Ukrainie. Jak wskazał, chodzi między innymi o skutki materialne i finansowe.

Dwa lata od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Kliczko: wszystko potoczyło się bardzo szybko

24.02.2024 09:27
Dziś druga rocznica pełnowymiarowej agresji na Ukrainę. 24 lutego 2022 roku na ukraińskie miasta po raz pierwszy spadły rosyjskie rakiety. Tak było między innymi w Kijowie. Na ukraińską stolicę zaczęły nacierać też wojska agresora a kijowianie o poranku usłyszeli syreny, wybuchy i informacje o tym, że Rosjanie zmierzają do stolicy.

Szef NATO Jens Stolntenberg do Ukraińców: nie traćcie ducha

24.02.2024 12:31
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Ukrainę i jej sojuszników, aby "nie tracili ducha" w obliczu krwawej ofensywy Władimira Putina. W drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę stwierdził, że sytuacja na polu bitwy pozostaje niezwykle poważna. 

"Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę". Andrzej Duda w drugą rocznicę inwazji Rosji

24.02.2024 13:27
W drugą rocznicę pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Andrzej Duda zapewnił, że wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać ten kraj w jego walce o wolność. "Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali"- napisał prezydent na portalu X.  "My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie" – powiedział prezydent. "Nie stać nas na bezczynność, dlatego wzmacniamy naszą armię" – zadeklarował.