Redakcja Polska

Do końca maja koniec procedury praworządnościowej przeciwko Polsce. "Polacy czekali na ten dzień 7 lat"

21.05.2024 15:34
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zapowiedziała, że do końca maja zamknięta zostanie procedura przeciwko Polsce. Chodzi o procedurę z artykułu 7. unijnego traktatu za łamanie zasad praworządnościowych.
Adam Bodnar, Adam Szłapka i Vera Jurova
Adam Bodnar, Adam Szłapka i Vera JurovaPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Komisja Europejska dostała od krajów unijnych zielone światło do zakończenia wobec Polski procedury dotyczącej łamania praworządności. Takie są ustalenia po dzisiejszym spotkaniu ministrów do spraw europejskich w Brukseli.

Posłuchaj
00:49 12995422_1.mp3 W najbliższych dniach zostanie zakończona procedura praworządnościowa przeciwko Polsce. Komisja Europejska otrzymała zielone światło od ministrów do spraw europejskich krajów członkowskich - materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka powiedział w Brukseli, że Polacy czekali na ten dzień od 7 lat. Dodał, że kraj objęty procedurą z artykułu 7. ma w Unii niższą pozycję.

Bodnar: cień na polskiej reputacji

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar z zadowoleniem przyjął zgodę na zakończenie procedury przeciwko Polsce za łamania zasad praworządności. - Ta procedura z artykułu 7., która kładła się cieniem na polskiej reputacji, za chwilę się zakończy. Nie tracimy dnia, pracując nad odbudowywaniem praworządności w Polsce. To jest trudny i skomplikowany proces - powiedział minister.

Adam Bodnar wyraził wdzięczność państwom członkowskim. - Za zrozumienie dla tych trudności i za docenienie wszystkiego, co do tej pory udało się zrobić. Zaufanie okazano i ten wniosek Komisji potwierdzony przez 26 państw jednak wskazuje na to, że nie istnieje już to wyraźne ryzyko dla stanu niepraworządności - powiedział minister sprawiedliwości.

Posłuchaj
00:34 12994990_1.mp3 "To dobry dzień dla Polski i Polaków" - skomentował szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar.

 

Węgry z zastrzeżeniami

Komisja uznała, że nie ma już systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce. Przedstawiciele polskiego rządu oczekują, że po dzisiejszej zgodzie państw członkowskich Komisja w ciągu kilku dni zamknie procedurę.

Dziś tylko Węgry miały zastrzeżenia do decyzji o zakończeniu procedury praworządnościowej przeciwko Polsce. A Komisja rozpoczęła ją w grudniu 2017 roku w związku z zarzutami dotyczącymi braku niezależności sądownictwa. Teraz, po otrzymaniu od Polski 9-punktowego planu reform w wymiarze sprawiedliwości, Komisja uznała, że nie ma już systemowego zagrożenia


IAR/dad

Instruktorzy NATO na Ukrainie? Premier Estonii: Sojusz nie powinien się obawiać wciągnięcia w wojnę

20.05.2024 13:05
Premier Estonii Kaja Kallas uważa, że NATO nie powinno się obawiać, że wysłanie wojskowych instruktorów na Ukrainę wciągnie Sojusz w wojnę. W wywiadzie dla "Financial Times", który cytuje estoński portal ERR, zaznaczyła, że są kraje, które już szkolą żołnierzy w terenie i robią to na własne ryzyko.

Litwa: rozpoczęło się przedterminowe głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich

21.05.2024 09:54
Na Litwie rozpoczęło się trzydniowe przedterminowe głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę. O reelekcję ubiega się Gitanas Nauseda. Jego przeciwniczką jest obecna premier kraju Ingrida Szimonyte.

MSZ: na Białorusi przetrzymywanych jest co najmniej 1360 więźniów politycznych

21.05.2024 13:07
Na Białorusi jest co najmniej 1360 więźniów politycznych, a ponad 250 z nich znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia - napisało na portalu X Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wezwało do uwolnienia osadzonych, oczyszczenia ich z zarzutów i zaprzestania dalszych represji. 21 maja obchodzony jest Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi.