Redakcja Polska

Trump zapowiada redukcję wojsk w Niemczech. Odpowiedź na krytykę kanclerza Merza

30.04.2026 08:55
Donald Trump poinformował, że rozważa wycofanie części wojsk amerykańskich z Niemiec. Prezydent USA zapowiedział, że decyzję w tej sprawie podejmie w najbliższym czasie
Audio
  • USA: D. Trump rozważa wycofanie części wojsk z Niemiec [posłuchaj]
Donald Trump
Donald TrumpREUTERS/Piroschka Van De Wouw

Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że Amerykanie analizują możliwość zmniejszenia liczby żołnierzy w Niemczech, a decyzja w tej sprawie ma zapaść wkrótce. Dzień wcześniej skrytykował niemieckiego kanclerza za jego wypowiedź na temat wojny USA z Iranem.

„Stany Zjednoczone analizują i rozważają możliwe ograniczenie (liczebności) żołnierzy w Niemczech, a decyzja będzie podjęta w najbliższym czasie. Dziękuję za uwagę! Prezydent DONALD J. TRUMP” - napisał prezydent w serwisie Truth Social.

Dzień wcześniej Trump zarzucił niemieckiemu kanclerzowi Friedrichowi Merzowi, że w kontekście wojny Stanów Zjednoczonych i Izraela z Iranem „nie ma pojęcia, o czym mówi”. 

„Gdyby Iran posiadał broń nuklearną, cały świat byłby zakładnikiem. Robię teraz wobec Iranu coś, co inne kraje albo prezydenci powinni byli zrobić już dawno temu. Nic dziwnego, że Niemcom idzie tak źle – zarówno gospodarczo, jak i pod innymi względami!” - brzmi treść wpisu.

Merz ostrzegł w poniedziałek, że konflikt między USA a Iranem prawdopodobnie nie zakończy się szybko. Ocenił, że Irańczycy są „silniejsi niż sądzono”, a Amerykanie „nie mają przekonującej strategii negocjacyjnej”. Wskazując na Irak i Afganistan, kanclerz ostrzegł, że w przypadku wojen na Bliskim Wschodzie „nie wystarczy tylko w nie wejść, lecz trzeba jeszcze umieć z nich wyjść”.

Trump krytykuje postawę sojuszników z NATO w obliczu wojny z Iranem, zarówno jeśli chodzi o użycie baz w niektórych państwach Europy, za cokierował pretensje zwłaszcza do Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec, jak i brak pomocy w sprawie odblokowania cieśniny Ormuz. Amerykański prezydent wielokrotnie mówił, że choć USA pomagały sojusznikom, to sojusznicy im nie pomagają i zawiedliby także w ważnej sytuacji. 

Na początku kwietnia dziennik „Wall Street Journal” podał, że USA rozważają opcję „ukarania” sojuszników takich jak Hiszpania czy Niemcy za brak wystarczającej pomocy w wojnie z Iranem poprzez przesunięcie wojsk z baz w tych krajach do państw takich jak Polska, Rumunia, Litwa, czy Grecja. Później Reuters napisał, że Trump rozmawia z doradcami na temat wycofania części wojsk USA z Europy z powrotem do kraju. Z kolei według ubiegłotygodniowych doniesień serwisu Politico w Białym Domu powstała lista „grzecznych i niegrzecznych” krajów NATO.

Jednocześnie kilka dni temu wiceszef Pentagonu Elbridge Colby oświadczył, że amerykańskie ministerstwo wojny (obrony) blisko współpracuje z Europejczykami, zwłaszcza z Niemcami, nad przekształceniem Sojuszu Północnoatlantyckiego w NATO 3.0.

Obecnie w Niemczech stacjonuje między 35-37 tys. amerykańskich żołnierzy. W 2020 r. Trump zapowiedział wycofanie 9,5 tys. z nich, zarzucając Berlinowi niewypełnianie zobowiązań wobec NATO. Część wojsk miała trafić do Polski, ale te plany nie zostały wówczas zrealizowane.

IAR/PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Stany Zjednoczone Niemcy NATO

Biały Dom: Trump nie pozwoli, by USA były źle traktowane przez „tak zwanych sojuszników”

25.04.2026 11:10
Prezydent Donald Trump nigdy nie pozwoli, by USA były niesprawiedliwie traktowane i wykorzystywane przez „tak zwanych sojuszników” - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Anna Kelly. Trump wielokrotnie krytykował kraje NATO za niewystarczającą, jego zdaniem, pomoc w wojnie USA i Izraela z Iranem.

Strzały podczas gali korespondentów Białego Domu. Donald Trump ewakuowany

26.04.2026 12:34
Donald Trump, pierwsza dama Melania Trump, wiceprezydent J.D. Vance i członkowie amerykańskiego rządu są bezpieczni po strzałach, które padły podczas kolacji Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu w hotelu Washington Hilton. Napastnik został zatrzymany przez służby.

Iran i USA nie mogą wyjść z impasu. Rozmowy pokojowe utknęły wokół Ormuzu

26.04.2026 15:00
Po fiasku rozmów w Islamabadzie dyplomacja przeniosła się do Omanu. Iran deklaruje, że nie będzie prowadził „wymuszonych negocjacji”, a Donald Trump odwołał podróż amerykańskich wysłanników do Pakistanu. Stawką pozostaje nie tylko zakończenie wojny, ale też przyszłość Cieśniny Ormuz — jednego z najważniejszych szlaków energetycznych świata.

Radosław Sikorski : w Polsce nie uważamy, że wojna w Ukrainie jest zapomniana

27.04.2026 09:00
Szef polskiego MSZ, wicepremier Radosław Sikorski powiedział w wywiadzie dla włoskiej telewizji RAI w niedzielę, że Polska nie uważa wojny w Ukrainie za zapomnianą. Wyraził nadzieję, że po zejściu ze sceny politycznej premiera Węgier Viktora Orbana, postawa Europy i USA wobec Rosji będzie bardziej skuteczna.