Redakcja Polska

Prezes NBP o podwyżkach stóp procentowych

09.07.2022 08:43
Prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Adam Glapiński zapowiedział, że Rada Polityki Pieniężnej zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych.
Audio
  • Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że podejmując decyzję członkowie Rady obawiali się nadmiernego wyhamowania wzrostu gospodarczego [posłuchaj]
Adama Glapiński
Adama Glapiński PAP/Rafał Guz

W tym tygodniu Rada podniosła stopy procentowe o pół punktu procentowego. Wielu ekspertów spodziewało się podwyżki o trzy czwarte punktu procentowego lub wyższej. Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że podejmując decyzję członkowie Rady obawiali się nadmiernego wyhamowania wzrostu gospodarczego. Prezes NBP powiedział, że dalsze podwyżki stóp są możliwe, ale nie są przesądzone. Podkreślił, że decyzje Rady będą zależały od napływających danych o inflacji i stanie gospodarki. 

Profesor Adam Glapiński powiedział, że prognozy ekonomistów banku centralnego pozwalają przypuszczać, że za kilka kwartałów inflację uda się opanować. Szczyt obecnego cyklu ma przypaść na wakacje. W przyszłym roku ma ona spadać, a za dwa lata nastąpi powrót do celu inflacyjnego. Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego jest na poziomie 6,5 procent.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: NBP stopy procentowe

Prezydenci Polski i Litwy na przesmyku suwalskim. "Przyjechaliśmy, by pokazać, że jest bezpiecznie"

08.07.2022 07:11
Prezydent Andrzej Duda wraz z przywódcą Litwy Gitanasem Nausedą odwiedzili przesmyk suwalski. - Przyjechaliśmy, by pokazać, że jest tu bezpiecznie dzięki codziennej, spokojnej, ale absolutnie pełnej czujności służbie żołnierzy polskich, litewskich, żołnierzy NATO - powiedział w Szypliszkach Andrzej Duda.

Szczyt G20. Dmytro Kułeba: miejsce Rosji jest przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości

08.07.2022 14:56
Miejsce Rosji jest przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, a nie na forach międzynarodowych - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas spotkania szefów dyplomacji państw G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

Ukraińska flaga na Wyspie Węży. Prezydent Zełenski: nasz kraj nie zostanie złamany

08.07.2022 16:37
Niech każdy rosyjski kapitan, na pokładzie statku czy samolotu, ujrzy ukraińską flagę na Wyspie Węży i pojmie, że nasz kraj nie zostanie złamany - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, odgrażającego się, że obecne rosyjskie działania na Ukrainie to dopiero początek kampanii.

Dron bojowy Bayraktar od Litwinów trafił na Ukrainę

09.07.2022 13:15
Litwini przekazali Ukrainie drona bojowego Bayraktar, którego otrzymali od producenta dzięki kampanii i zbiórce w mediach społecznościowych.