Redakcja Polska

Na Zakopiance otwarto tunel im. Marii i Lecha Kaczyńskich

12.11.2022 15:43
Na ten moment czekali kierowcy w całej Polsce. Otwarto tunel pod górą Luboń Mały w ciągu Zakopianki, czyli drogi S7 w Małopolsce. Podziemny przejazd między miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała, połączył dwa dwupasmowe odcinki drogi łączącej Kraków i Podhale. Tunel otrzymał imię Marii i Lecha Kaczyńskich.
Audio
  • Na ten moment czekali kierowcy w całej Polsce. Otwarty został tunel pod Luboniem Małym w ciągu zakopianki, czyli S7 w Małopolsce. Podziemna trasa połączyła dwa dwupasmowe odcinki drogi łączącej Kraków i Podhale. Materiał Pawła Pawlicy (IAR)
  • Tunel na Zakopiance oddany - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Tunel na Zakopiance od strony miejscowości Naprawa
Tunel na Zakopiance od strony miejscowości NaprawaPAP/Grzegorz Momot

W uroczystości otwarcia uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński, który podkreślał, że tunel na drodze S7 jest ważny i potrzebny nie tylko Małopolsce, ale i całej Polsce. Podziękował małopolskim samorządowcom za nadanie tunelowi imienia Marii i i Lecha Kaczyńskich. Przypomniał też, że Maria Kaczyńska wychowała się w Rabce na Podhalu.

Prezes PiS zaznaczył, że są także i inne przyczyny nadania tunelowi imienia Marii i Lecha Kaczyńskich, odnoszące się do roli historycznej pary prezydenckiej i jej dokonań. Jarosław Kaczyński powiedział, że para prezydencka działała razem dla Polski, polskiej demokracji, wolności i suwerenności.


Posłuchaj
00:47 12043152_1.mp3 Pierwsi kierowcy przejechali nowym tunelem na zakopiance. Odcinek trasy poprowadzony pod masywem Małego Lubonia ma dwa kilometry długości, kosztował miliard złotych i jego budowa trwała prawie sześć lat. Materiał Pawła Pawlicy (IAR)

 

Jarosław Kaczyński podkreślał, że bez Lecha Kaczyńskiego Prawo i Sprawiedliwość nie mogłoby powstać. - Jest on patronem i inicjatorem - mówił prezes PiS. - Stworzył możliwość, otworzył drogę, którą w tej chwili idziemy i dlatego wpisał się w historię Polski naprawdę złotymi zgłoskami - powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że dlatego zasługuje on na to, by jego nazwiskiem nazywać ulice miast, by budować mu pomniki, także w innej formie niż rzeźby.

Arcybiskup Marek Jędraszewski, który podczas uroczystości otwarcia poświęcił tunel, mówił, że patroni tunelu, Maria i Lech Kaczyńscy, oraz generał Stanisław Maczek - patronujący estakadzie drogowej w Skomielnej Białej - głęboko kochali Polskę. Arcybiskup Marek Jędraszewski dodał, że postacie te łączyło także poczucie, że broniąc Polski i jej praw, broni się także Europy.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał, że otwarcie nowego tunelu na zakopiance przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że tunel wybudowano na szczególnie niebezpiecznym odcinku zwykle zatłoczonej drogi do Zakopanego. - Polskie drogi muszą być bezpieczne i zrobimy wszystko, aby były bezpieczne, aby były przewidywalne - powiedział minister.


Posłuchaj
01:05 12043113_1.mp3 Na ten moment czekali kierowcy w całej Polsce. Otwarty został tunel pod Luboniem Małym w ciągu zakopianki, czyli S7 w Małopolsce. Podziemna trasa połączyła dwa dwupasmowe odcinki drogi łączącej Kraków i Podhale. Materiał Pawła Pawlicy (IAR)

 

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur poinformował w TVP Info, że w tunelu działa odcinkowy pomiar prędkości. Alvin Gajadhur tłumaczył, że chodzi o to, by w tunelu było bezpiecznie i nie dochodziło w nim do tragicznych wypadków. Główny Inspektor Transportu Drogowego wyraził nadzieję, że system składający się z ośmiu kamer znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Tunel ma długość dwóch kilometrów. Jego budowa rozpoczęła się w 2017 roku. Włoski wykonawca z powodu trudności związanych z osuwiskami, pandemią, przekształceniami w spółce i trudnościami z dostępem do materiałów kończy ją z 1,5 rocznym opóźnieniem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nałożyła już na firmę kary umowne.

Inwestycja kosztowała miliard złotych.


IAR/dad

Biały Dom: odzyskanie Chersonia to nadzwyczajny sukces Ukrainy

12.11.2022 10:08
Wycofanie się Rosjan z Chersonia na południu Ukrainy i przejęcie tego miasta przez wojska ukraińskie to nadzwyczajny sukces tego kraju - powiedział w sobotę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Wyzwolenie Chersonia. Wiceszef MSZ: to sukces Ukrainy pod każdym względem

12.11.2022 12:54
- Wyzwolenie Chersonia z rąk Rosjan to sukces Ukrainy pod każdym względem - militarnym, strategicznym, ale przede wszystkim moralnym - ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Podkreślił, że jest to też krok przybliżający do zakończenia wojny.

Premier Mateusz Morawiecki w "Monitorze Wołyńskim": niepodległość to ciągłe zadanie do realizacji

12.11.2022 13:33
Świadomość zagrożeń wyrobiła w Polakach specyficzny zmysł geopolityczny – ostrożność, która sprawia, że lepiej widzimy nadchodzące wyzwania i zagrożenia. Przez wieki nauczyliśmy się być czujni - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w piątek 11 listopada w "Monitorze Wołyńskim", piśmie ukazującym się w języku polskim i ukraińskim.