Redakcja Polska

Litwa planuje remonty dróg w rejonach graniczących z Polską

18.03.2023 14:43
Litwa planuje remonty dróg w rejonach graniczących z Polską. Nasi północno-wschodni sąsiedzi liczą na to, że w najbliższych latach uda się poprawić i rozbudować infrastrukturę drogową.
Audio
  • Litwa planuje remonty dróg w rejonach graniczących z Polską. Materiał Kamila Zalewskiego
Nasi północno-wschodni sąsiedzi liczą na to, że w najbliższych latach uda się poprawić i rozbudować infrastrukturę drogową.
Nasi północno-wschodni sąsiedzi liczą na to, że w najbliższych latach uda się poprawić i rozbudować infrastrukturę drogową.Magda Wygralak/Shutterstock

Planowany jest remont około trzynastu kilometrów drogi o znaczeniu państwowym w okolicach wsi Galiniai w rejonie łoździejskim, w pobliżu leżącego na granicy jeziora Gaładuś. Obecnie nawierzchnia na jednej z tamtejszych tras lokalnych jest w fatalnym stanie. Sama droga jest wąska i niebezpieczna, szczególnie po zmroku oraz zimą. Remont ma objąć wymianę nawierzchni i poprawić warunki dla ruchu tranzytowego oraz lokalnego, a także zapewnić wygodniejszą i sprawniejszą komunikację między Litwą i Polską.

Litewski minister transportu Marius Skuodis mówił w tym tygodniu, że sytuacja na granicy litewsko-polskiej jest naprawdę zła. - Konsultowaliśmy się z Polską. Przywiązujemy wielką wagę do jak najszybszego przygotowania projektów poprawy tych tras - oświadczył.

Planowane są też remonty dróg w okolicach Kalwarii, niedaleko byłego przejścia granicznego w Budzisku oraz drogi prowadzącej z Łoździej do Akmeniai, która przebiega w pobliżu polskiej miejscowości Ogrodniki. Jeśli wszystkie procedury związane z zamówieniami publicznymi przebiegną sprawnie to prace powinny rozpocząć się w przyszłym roku.

IAR/dad

Polska kupi od Amerykanów rakiety Hellfire. Kontrakt na dostarczenie 800 pocisków

17.03.2023 10:51
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że dobra opinia wystawiona Polsce przez amerykańską administrację jest oparta na faktach. W związku ze sprzedażą naszemu krajowi rakiet Hellfire w oficjalnym oświadczeniu amerykański Departament Stanu napisał, że Polska jest siłą napędową stabilności politycznej i rozwoju w Europie.

"Zagrożenie jest poważniejsze niż kiedykolwiek". Żaryn o rozbiciu przez ABW rosyjskiej siatki szpiegowskiej

18.03.2023 12:26
Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że "od 24 lutego 2022 r. zatrzymano 18 osób, które współpracowały ze służbami z Rosji lub Białorusi". - W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła siatkę szpiegowską. Sprawa jest traktowana priorytetowo - dodał.

Polskie MiGi-29 dla Ukrainy. Wasyl Zwarycz: pozwolą ocalić więcej żyć ludzkich

18.03.2023 14:30
- Przekazanie Ukrainie przez Polskę MiG-ów-29 pozwoli ocalić więcej żyć ludzkich, zachować więcej infrastruktury i po prostu obronić nasze niebo - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.