Redakcja Polska

Komisarz UE ds. rolnictwa: Polska skorzystała na liberalizacji handlu z Ukrainą

28.04.2023 16:35
Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podkreśla, że Polska bardzo skorzystała na liberalizacji handlu z Ukrainą i będzie z niej korzystać w przyszłości. Wskazywał na wymianę handlową z Ukrainą, gdzie Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów UE i notuje nadwyżkę w nim.
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski o imporcie ukraińskich produktów rolno-spożywczych
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski o imporcie ukraińskich produktów rolno-spożywczychJacek Szydlowski / Forum

- Wolny handel z Ukrainą w 2020 roku zaowocował tym, że Polska ma prawie 4 miliardy euro nadwyżki handlowej w handlu z Ukrainą - mówię o ogólnych wielkościach handlowych. To jest polski eksport na Ukrainę - prawie 10 miliardów euro - 9,700 miliarda dokładnie. Polski import z Ukrainy to jest niespełna 6 miliardów euro - przekazał unijny komisarz ds. rolnictwa.

Janusz Wojciechowski podkreślił, że decyzja sprzed roku o liberalizacji handlu, była słuszna i będzie owocować dla naszego kraju w przyszłości. - Wymagała tego nie tylko polityczna racja stanu, ale także ewidentnie gospodarcza racja stanu. Dzięki tej liberalizacji Polska jest na znakomitej pozycji wyjściowej do przyszłej odbudowy Ukrainy - zaznaczył Janusz Wojciechowski.

Posłuchaj
00:26 12330189_2.mp3 Komisarz UE ds. rolnictwa o imporcie ukraińskich produktów rolno-spożywczych (IAR)

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2022 roku polskie obroty w handlu międzynarodowym z Ukrainą wzrosły o 56 proc. Największy wzrost, 74-krotny, zanotowano w eksporcie oleju napędowego i innych olejów ropy naftowej.


IAR/dad

Francja jako jedyna w UE blokuje finansowanie amunicji dla Ukrainy. "To blamaż"

28.04.2023 13:53
W blokowaniu finansowania przez UE amunicji dla Ukrainy Francja jest osamotniona wobec pozostałych 26 państw - przekazało PAP źródło unijne. "Wszyscy chcą się dogadać z Paryżem, który jednak nie jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć, o co mu chodzi" – powiedział wysoki rangą dyplomata z UE.

Rozwój programu PILICA+. Polska podpisała kontrakty na nowoczesną broń przeciwlotniczą

28.04.2023 13:48
Kolejny krok w programie PILICA+. Podpisano umowy na dostawę wyrzutni iLauncher i pocisków CAMM oraz przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich PSR-A PILICA - poinformował w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Ukraińskie media: zarządom rosyjskich państwowych firm na Krymie nakazano przygotowanie do ewakuacji

28.04.2023 15:55
Kierownictwom rosyjskich spółek państwowych na okupowanym Krymie polecono przygotowanie się do ewakuacji - poinformował w piątek portal Ukraińska Prawda, powołując się na Centrum Narodowego Oporu.