Redakcja Polska

Ukraińskie media: zarządom rosyjskich państwowych firm na Krymie nakazano przygotowanie do ewakuacji

28.04.2023 15:55
Kierownictwom rosyjskich spółek państwowych na okupowanym Krymie polecono przygotowanie się do ewakuacji - poinformował w piątek portal Ukraińska Prawda, powołując się na Centrum Narodowego Oporu.
ISW: Rosjanie zaczynają sobie zdawać sprawę z niepowodzeń na Ukrainie, Putin szuka winnych
ISW: Rosjanie zaczynają sobie zdawać sprawę z niepowodzeń na Ukrainie, Putin szuka winnychPAP/EPA/STRINGER

Portal donosi, że zalecenia te przekazano zarówno państwowym bankom, jak i dyrekcji kolei krymskich, i podkreśla, że dotyczyły także rodzin, a nie tylko samych menedżerów.

Ukraińska Prawda przypomina, że wcześniej władze okupacyjne półwyspu zaapelowały do władz powiatowych o przygotowanie schronów na wypadek "zagrożeń".

Przed dwoma dniami amerykański think tank American Enterprise Institute (AEI) powiadomił, że rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie - czołgi, pojazdy opancerzone i działa - z jednej z baz w północnej części okupowanego Krymu. AEI potwierdził to na podstawie zdjęć satelitarnych.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Władze w Kijowie i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego. 

IAR/PAP/dad

Francja jako jedyna w UE blokuje finansowanie amunicji dla Ukrainy. "To blamaż"

28.04.2023 13:53
W blokowaniu finansowania przez UE amunicji dla Ukrainy Francja jest osamotniona wobec pozostałych 26 państw - przekazało PAP źródło unijne. "Wszyscy chcą się dogadać z Paryżem, który jednak nie jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć, o co mu chodzi" – powiedział wysoki rangą dyplomata z UE.

"Czytanie ma tylko dobre strony". Nowa kampania społeczna Narodowego Centrum Kultury

28.04.2023 13:46
Zachęca ona do czytania w niestandardowy sposób, a jej bohaterami są mole książkowe. Ich perypetie będzie można śledzić w miniserialu, skierowanym do odbiorców w każdym wieku.

Rozwój programu PILICA+. Polska podpisała kontrakty na nowoczesną broń przeciwlotniczą

28.04.2023 13:48
Kolejny krok w programie PILICA+. Podpisano umowy na dostawę wyrzutni iLauncher i pocisków CAMM oraz przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich PSR-A PILICA - poinformował w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.