Redakcja Polska

Kraje UE zatwierdziły ostatecznie 11. pakiet sankcji wobec Rosji i czarną listę

23.06.2023 10:39
Unijne kraje zatwierdziły ostatecznie jedenasty pakiet sankcji wobec Rosji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że zakończyła się procedura pisemna. Przedwczoraj wstępną zgodę na restrykcje dali ambasadorowie państw członkowskich. Po publikacji w Dzienniku Urzędowym restrykcje wejdą w życie, co ma nastąpić jeszcze dziś.
Jest 11 pakiet sankcji wobec Rosji i czarna lista
Jest 11 pakiet sankcji wobec Rosji i czarna listaJolanta Wojcicka/Shutterstock

Oprócz kolejnych sankcji gospodarczych jest też czarna lista osób, które mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie, są też firmy z zamrożonymi aktywami. Lista jest tajna do czasu publikacji w Dzienniku Urzędowym, ale widziała ją już brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jest na niej 71 osób i są 33 firmy.

Wśród osób objętych sankcjami są te odpowiedzialne za porwania ukraińskich dzieci i przymusowo adopcje w Rosji. Są na przykład przedstawiciele władz Kamczatki, Republik Tatarstanu, czy Adygei, Czeczenii, Kraju Stawropolskiego i Krasnodarskiego, a także obwodów kałuskiego, biełgorodzkiego, woroneskiego, magadańskiego i rostowskiego. Są też osoby z fundacji, która pomaga w przymusowym wywożeniu dzieci z okupowanego przez Rosjan Donbasu.

Na listę wpisani zostali też współpracownicy rosyjskiej komisarz praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej, oskarżonej o zbrodnie wojenne przez haski Trybunał, który wydał nakaz aresztowania wobec niej. A ponadto na czarnej liście znalazły się kolejne osoby z otoczenia Putina - między innymi te, które zasiadają w powołanej przez niego grupie wspierającej rosyjską napaść na Ukrainę. Jest również dziewięciu rosyjskich propagandystów siejących dezinformację. Są wojskowi, także osoby ze świata kultury - nominaci władz na okupowanych przez Rosję terenach. Są również sędziowie, kolejni oligarchowie i ich dzieci.

Wśród firm objętych sankcjami są między innymi te produkujące pociski rakietowe, wojskowe firmy badawcze, technologiczne, a także informatyczne, które rozwijają szyfrowanie i kryptografię.


IAR/dad

Szczyt NATO w Wilnie. Ambasador Szatkowski: zatwierdzimy pakiet planów obrony terytorium Sojuszu

23.06.2023 12:00
- Podczas szczytu NATO w Wilnie zatwierdzimy pakiet planów obrony terytorium Sojuszu; takich planów jeszcze nie było w czasie naszego członkostwa w NATO - powiedział ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie".

Arkadiusz Mularczyk zapowiada dalsze działania ws. reparacji. "Niemcy mają świadomość, że problem jest niezałatwiony"

23.06.2023 09:47
- Do wszystkich deputowanych w niemieckim Bundesradzie został dostarczony list wraz raportem o polskich stratach wojennych w latach 1939-45. Czekamy na pozytywne reakcje naszych kolegów z Niemiec, jesteśmy gotowi do konstruktywnego dialogu - oświadczył w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

"Rosja w panice, ściąga dodatkowe siły". Wiceminister obrony Ukrainy: główna część kontrofensywy przed nami

23.06.2023 13:59
Główne wydarzenia są jeszcze przed nami – powiedziała w piątek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, komentując przebieg ukraińskiej kontrofensywy. Jak dodała, ukraińskie rezerwy są angażowane etapami.