Redakcja Polska

Komisja Europejska wypłaciła 1,5 mld euro w ramach pakietu unijnej pomocy dla Ukrainy

25.07.2023 14:40
Komisja Europejska wypłaciła we wtorek szóstą transzę w wysokości 1,5 mld euro w ramach pakietu unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy o wartości do 18 mld euro.
Szefowa KE - proponujemy 50 mld euro dla Ukrainy do 2027
Szefowa KE - proponujemy 50 mld euro dla Ukrainy do 2027Shutterstock

Wsparcie to pomoże Ukrainie w dalszym wypłacaniu wynagrodzeń i emerytur oraz zapewnieniu funkcjonowania podstawowych usług publicznych, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania dla relokowanych osób. Pozwoli także Ukrainie zapewnić stabilność makroekonomiczną i odbudować infrastrukturę krytyczną zniszczoną przez Rosję w czasie jej agresji, taką jak infrastruktura energetyczna, wodociągi, sieci transportowe, drogi i mosty.

Wtorkowa płatność nastąpiła po tym, gdy Komisja stwierdziła, że Ukraina nadal czyni zadowalające postępy we wdrażaniu uzgodnionych warunków i spełnia wymogi w zakresie sprawozdawczości, które mają zapewnić przejrzyste i efektywne wykorzystanie funduszy. Ustalenie to odblokuje również wypłatę dwóch kolejnych transz o wartości 1,5 mld euro każda, w sierpniu i wrześniu tego roku. Ukraina poczyniła w szczególności istotne postępy w zwiększaniu stabilności finansowej, wzmacnianiu praworządności, ulepszaniu swojego systemu gazowego, zachęcaniu do efektywności energetycznej i promowaniu lepszego klimatu biznesowego - podała Komisja.

„Dzisiaj odblokowaliśmy kolejne 4,5 mld euro dla Ukrainy, które mają zostać wypłacone w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Podczas gdy Ukraina boryka się z konsekwencjami brutalnej rosyjskiej wojny napastniczej, nadal udzielamy jej niezłomnego wsparcia finansowego. I będziemy kontynuować tak długo, jak to będzie konieczne. Zaproponowaliśmy do 50 miliardów euro w okresie od przyszłego roku do 2027 roku na sfinansowanie transformacyjnych reform i inwestycji na Ukrainie” - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

W sumie od początku wojny europejskie wsparcie dla Ukrainy i Ukraińców wynosi 76 miliardów euro. Obejmuje to pomoc finansową, humanitarną, nadzwyczajne wsparcie budżetowe i wojskowe dla Ukrainy ze strony UE, państw członkowskich i europejskich instytucji finansowych, a także środki udostępnione w celu pomocy państwom członkowskim w zaspokojeniu potrzeb Ukraińców uciekających przed wojną.

Ponadto 20 czerwca KE zaproponowała utworzenie specjalnego instrumentu zapewniającego Ukrainie spójne, przewidywalne i elastyczne wsparcie na lata 2024–2027 na łączną kwotę do 50 mld euro.


PAP/ho

Dobre wyniki polskiego eksportu. Wyroby motoryzacyjne "gwiazdą sprzedaży zagranicznej"

23.07.2023 18:34
Gwiazdą polskiego eksportu nadal są baterie do samochodów elektrycznych i generalnie wyroby motoryzacyjne, ale dobrze radzą sobie również inne branże - ocenia główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak.

Eksport ukraińskiego zboża. Anna Fotyga dla Polskiego Radia: potrzebne rolnicze Ramstein

24.07.2023 12:01
W sprawie eksportu ukraińskiego zboża potrzebne jest rolnicze Ramstein, a nie negocjacje z agresorem i terrorystą jakim jest Rosja - tak uważa europosłanka Anna Fotyga. Była minister spraw zagranicznych skomentowała wycofanie się Rosji z umowy zbożowej, która ułatwiała wywiezienie ukraińskiego zboża z czarnomorskich portów i groźby Rosji wobec statków przewożących ziarno.

ISW: siły Grupy Wagnera na Białorusi nie stanowią zagrożenia dla Polski ani dla Ukrainy

24.07.2023 13:58
Siły najemniczej Grupy Wagnera, które przebywają na Białorusi, nie stanowią zagrożenia militarnego dla Polski ani dla Ukrainy, o ile nie zostaną wyposażone w ciężką broń – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Nawet w razie jej doposażenia Grupa Wagnera "nie stanowi istotnego zagrożenia dla NATO" – podkreślił think tak.

Polscy rolnicy mogą liczyć na kolejną unijną pomoc. Trafi do nich 210 mln złotych

24.07.2023 16:23
Kolejna pomoc dla polskich rolników w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że Komisja zatwierdziła pomoc publiczną w wysokości 210 milionów złotych.