Redakcja Polska

Sankcje UE wobec Rosji. Borrell: mają duży wpływ na jej potencjał gospodarczy, przemysłowy i technologiczny

27.08.2023 15:00
Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell napisał na swoim blogu, że zachodnie sankcje wobec Rosji mają duży wpływ na potencjał gospodarczy, przemysłowy i technologiczny kraju, który napadł na Ukrainę.
Borrell: sankcje mają duży wpływ na potencjał gospodarczy, przemysłowy i technologiczny Rosji
Borrell: sankcje mają duży wpływ na potencjał gospodarczy, przemysłowy i technologiczny Rosjisymbiot / Shutterstock

"Sankcje już od roku ograniczają możliwości polityczne i gospodarcze Moskwy, powodując napięcia finansowe, odcinając kraj od kluczowych rynków, zwiększając koszty handlu i znacząco osłabiając potencjał przemysłowy Rosji" - napisał Borrell.

Podkreślił, że od początku inwazji na Ukrainę Unia Europejska wprowadziła już 11 pakietów sankcji wobec Rosji. Ponadto UE nałożyła zakaz podróżowania i zamroziła aktywa ponad 1,5 tys. osób i prawie 250 organizacji z Rosji.

"Aby zatrzymać wojnę, musimy utrzymać kurs" - zaznaczył.

Spadek produkcji i importu w Rosji

Borrell napisał, że rosyjska gospodarka skurczyła się w 2022 r. o 2,1 proc. W szczególności spadła o 48 proc. produkcja samochodów (w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku), pozostałego sprzętu transportowego o 13 proc. oraz komputerów, elektroniki i optyki o 8 proc. Handel detaliczny w Rosji spadł o 10 proc., a hurtowy o 17 proc.

Szef unijnej dyplomacji wyjaśnił, że w porównaniu z 2021 r. - w 2022 r. zmniejszony został o 58 proc. całkowity import UE z Rosji. Import towarów energetycznych spadł o prawie 60 proc., a dla pierwszego kwartału 2023 r. odsetek ten wynosi 80 proc.

Eksport z UE

Borrell podkreślił, że całkowity eksport towarów z UE był o 52 proc. niższy od średniej rocznej sprzed inwazji w 2022 r. Jednocześnie eksport europejskich towarów podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii, których Rosja potrzebuje do produkcji broni na wojnę z Ukrainą, spadł w 2022 r. o 78 proc. w porównaniu z latami 2019–2021.

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) łączne przychody Rosji ze sprzedaży ropy naftowej spadły o 27 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Czytaj więcej w TVP.Info. Rosyjska gospodarka się "rozwija". Urząd statystyczny poprawił niekorzystne dane


PAP/dad

Ukraina otrzyma samoloty F-16. Zełenski: to przybliży nas do zwycięstwa

27.08.2023 09:19
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że gdy jego kraj otrzyma myśliwce F-16, pozwoli to wejść ukraińskiemu lotnictwu wojskowemu na nowy poziom.

"Guardian": gen. Walerij Załużny spotkał się z sojusznikami z NATO na polskiej granicy

27.08.2023 11:31
Dowódca ukraińskich sil zbrojnych gen. Walerij Załużny spotkał się 15 sierpnia z wysokimi rangą przedstawicielami NATO w nieujawnionym miejscu na granicy z Polską na "naradzie wojennej" – poinformował w sobotę brytyjski dziennik "Guardian".

Rosjanie znów w nocy bombardowali rakietami Ukrainę

27.08.2023 10:36
Rosjanie nocą zaatakowali rakietami obwód kijowski. Dwie osoby zostały ranne, udzielono im pomocy medycznej. Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie przeprowadzili pięć ataków rakietowych i czterdzieści pięć powietrznych.

Kreml "oskubał" zachodnie firmy, które opuściły Rosję

27.08.2023 14:00
Władze w Moskwie "oskubały" zachodnie firmy, które opuszczają Rosję - napisał w weekendowym wydaniu holenderski dziennik "De Telegraaf". Rosyjscy przedsiębiorcy korzystają na exodusie firm zachodnich - podkreśliła agencja Reutera.

Co po erze Putina? Ekspert: nową władzę w Rosji może cechować etnonacjonalizm

27.08.2023 14:47
Po zakończeniu wojny Rosji z Ukrainą i upadku imperialnych marzeń Władimira Putina, nową władzę na Kremlu może cechować etnonacjonalizm, którego idee od lat przybierają na sile, a reperkusje związane z inwazją jedynie go wzmacniają - ocenili na łamach "Foreign Affairs" Jade McGlynn z Uniwersytetu Londyńskiego i Kiriłł Szamijew z ośrodka analitycznego Europejska Rada Spraw Zagranicznych (ECFR).