Redakcja Polska

Ambasador Ukrainy apeluje o odblokowanie granicy polsko-ukraińskiej

20.11.2023 15:05
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował o odblokowanie granicy polsko-ukraińskiej. Polscy przewoźnicy blokują przejścia od kilkunastu dni, przepuszczając co godzinę kilka ciężarówek wyjeżdżających z kraju i wjeżdżających do niego.
Ambasador Ukrainy apeluje o odblokowanie granicy polsko-ukraińskiej
Ambasador Ukrainy apeluje o odblokowanie granicy polsko-ukraińskiejPAP/Darek Delmanowicz

Na konferencji dotyczącej pomocy Ukrainie w Kancelarii Premiera Wasyl Zwarycz powiedział, że granica powinna być odblokowana. - Nasza wspólna granica powinna nas jednoczyć, a nie dzielić. Tym bardziej, że jest to także granicą między Ukrainą a Unią Europejską. Zwłaszcza teraz, kiedy Ukraina walczy z agresorem i kiedy Rosja świadomie zniszczyła możliwość dla Ukrainy dla ruchu towarów szlakami morskimi i powietrznymi - dodał Zwarycz.

Obecna na konferencji pełnomocniczka do spraw polsko-ukraińskich Jadwiga Emilewicz odpowiedziała, że Polska nie chce konfliktu w sprawie transportu, ale nasz sektor transportowy miał w ostatnich latach wyznaczone przez Unię Europejską bardzo wygórowane oczekiwania, które zostały spełnione i które kosztowały tę branże dużo środków. - Apelowałabym do pana ambasadora o zrozumienie.Ta branża przeszła bardzo wiele w ciągu ostatnich lat, niezależnie od Ukrainy. Wymagania, które zostały jej postawione na forum Unii Europejskiej, były niezwykle wysokie - dodała Emilewicz.

Protestujący przewoźnicy chcą między innymi wprowadzenia zakazu rejestrowania w Polsce firm transportowych z zagranicznym kapitałem oraz rozwiązania problemów z ukraińskim system kolejki elektronicznej.

IAR/dad

Polska ponawia postulat wyłączenia wydatków na armię z unijnej procedury nadmiernego deficytu

17.11.2023 10:43
Polska ponawia postulat wyłączenia wydatków na armię z unijnej procedury nadmiernego deficytu. Stanowisko Warszawy przedstawił premier Mateusz Morawiecki w trakcie unijnego miniszczytu w Zagrzebiu.

Ekspertka PISM dla Polskiego Radia: 12. pakiet sankcji nie uszczupli znacząco budżetu Rosji

18.11.2023 14:38
Wpływ dwunastego pakietu unijnych sankcji na uszczuplenie rosyjskiego budżetu będzie niewielki - oceniła w rozmowie z Polskim Radiem ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Elżbieta Kaca. Projekt restrykcji Komisja Europejska przesłała państwom członkowskim przed kilkoma dniami. 

Raport: ponad 70 proc. Polaków wierzy, że państwo zadba o ich emerytury, ale zbyt mało oszczędzają

19.11.2023 10:53
Ponad 70 proc. Polaków wierzy, że państwo zadba o ich świadczenia emerytalne, a 40 proc. nie zabezpiecza finansowo swojej przyszłości - wynika z raportu "Długie jutro". Wskazano, że 22 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności, a 17 proc. ma je na więcej niż rok.