Redakcja Polska

Ukraińska gospodarka. Zeszły rok z niewielkim wzrostem i niepewne prognozy na 2024

01.01.2024 14:08
W zeszłym roku, ukraińska gospodarka, mimo rosyjskiej agresji, zdołała nieco wzrosnąć. Jednak bez zachodniej pomocy finansowej w 2024 Ukraińcy sobie nie poradzą
Audio
  • Ukraińska gospodarka - zeszły rok z niewielkim wzrostem, niepewne prognozy na 2024 [posłuchaj]
Ukraińska armia
Ukraińska armia FB/GeneralStaff.ua

Ukraiński budżet potrzebuje dużego zastrzyku finansów z zachodu, a w tym roku mogą być z tym problemy.

Jak wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radio Weronika Mowczan ukraińska ekspertka z Instytutu Badań Ekonomicznych i Konsultacji Politycznych - w minionym już roku w ukraińskiej gospodarce, mimo wojny, zaszły pewne pozytywne zjawiska. Ukraińscy rolnicy mieli dobry urodzaj, przemysł powoli się adaptował do warunków wojny, pomału odbudowywano zniszczenia, choć powstają nowe, bo Rosjanie kontynuują ataki. Udało się też, jak zaznaczyła, otworzyć korytarze handlowe przez Morze Czarne. 

Dzięki temu w 2023 ukraińskie PKB nieco wzrosło - o 4 do 5%. Jednak to wciąż niewiele, w porównaniu z 30-procentowym spadkiem w pierwszym roku wojny. Coraz większym problemem, jak zaznacza ekonomistka, jest utrudniony przepływ towarów na granicy z Polską.
Trudno też mówić o stabilności budżetu państwa, bo większość wydatków pochłania armia. Dlatego, jak podkreśla Weronika Mowczan, budżet w 2024 roku potrzebuje 40 miliardów dolarów wsparcia z zachodu. Jak dodaje, jest to niezbędne, żeby utrzymać m.in. wypłaty socjalne, oświatę i ochronę zdrowia. 

Tymczasem z powodu weta Węgier wciąż zablokowany jest zapowiadany unijny pakiet finansowej pomocy Ukrainie.

IAR/ks

"Nowy impuls" na linii Kijów-Warszawa. Radosław Sikorski spotkał się z Wołodymyrem Zełenski

22.12.2023 21:12
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych RP Radosławem Sikorskim podziękował mu za znaczne wsparcie, udzielone Ukrainie przez Polskę - poinformowało w piątek w komunikacie biuro ukraińskiego prezydenta.

Polsko-ukraińska grupa robocza ma przeanalizować umowę Ukraina-UE dot. transportu towarów

23.12.2023 14:12
Polsko-ukraińska grupa robocza ma przeanalizować umowę o liberalizacji transportu towarów, którą Unia Europejska zwarła z Ukrainą. O gotowości Ukrainy do rozmowy na ten temat poinformował w Dorohusku minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Ekspert: NATO i UE powinny wysłać żołnierzy na Ukrainę w ramach gwarancji bezpieczeństwa

26.12.2023 13:09
Wojna prowadzona przez Rosję przeciwko Ukrainie jest w zasadzie wojną decydującą o przyszłości Europy - zaalarmował ekspert ds. bezpieczeństwa Nicolas Tenzer 

Duże zakłócenia sygnału GPS w kilku regionach Polski i na Bałtyku. Eksperci spekulują o działaniu Rosji

27.12.2023 16:04
Specjalistyczny portal GPSJam opublikował mapy przedstawiające zakłócenia sygnału GPS. Wynika z nich, że takie problemy występuję w północnej, wschodniej i centralnej Polsce. Problemy mogą występować też na Morzu Bałtyckim.

Rakieta nad Polska. Rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy: to kolejny sygnał dla naszych sojuszników

29.12.2023 15:54
"To powinien być kolejny sygnał dla partnerów, że Ukraina potrzebuje większej ilości sprzętu obrony powietrznej, aby chronić siebie i Europę". Tak rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat skomentował incydent z obiektem, który wleciał w polską przestrzeń powietrzną podczas dzisiejszego rosyjskiego ataku.