Redakcja Polska

Pieniądze z funduszy europejskich w ciągu dwóch miesięcy trafią do Polski

23.02.2024 15:26
Pierwsze pieniądze z odblokowanych funduszy europejskich w ciągu dwóch miesięcy trafią do Polski - poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePixabay/moerschy

Przebywająca w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że w przyszłym tygodniu Komisja Europejska odblokuje do 137 miliardów euro funduszy unijnych dla Polski. Wiceminister Jan Szyszko przedstawił harmonogram działań w tej sprawie na najbliższe tygodnie. Powiedział, że w przyszłym tygodniu Komisja Europejska formalnie potwierdzi decyzję o odblokowaniu środków dla Polski. Następnie w ciągu dwóch miesięcy pieniądze powinny trafić do Polski.


Posłuchaj
00:52 12831131_1 (1).mp3 W przyszłym tygodniu Komisja Europejska odblokuje unijne fundusze dla Polski. Chodzi o sto trzydzieści siedem miliardów euro - ogłosiła w Warszawie Ursula von der Leyen. To efekt rozpoczęcia przez polski rząd procesu przywracania praworządności. Materiał Sylwii Białek (IAR)

 

Jan Szyszko dodał, że w pierwszej kolejności unijne środki umożliwią realizowanie programu Czyste Powietrze oraz pozwolą inwestować w transport kolejowy i cyfryzację transportu.

Pieniądze, których odblokowanie zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej, będą pochodziły z programu Next Generation EU i z Funduszu Spójności.

Wiceminister funduszy powiedział, że w najbliższych latach w ramach Krajowego Planu Odbudowy trafi do Polski 267 miliardów złotych, w tym 103 miliardy w grantach. Natomiast z funduszy europejskich Polska otrzyma 327 miliardów złotych. Jan Szyszko podkreślił, że łącznie polską gospodarkę zasili blisko 600 miliardów złotych.


IAR/dad

Prawie 15 milionów Ukraińców będzie potrzebować pomocy w tym roku

23.02.2024 10:33
Polska Akcja Humanitarna szacuje, że w tym roku pomocy potrzebować będzie prawie 15 milionów Ukraińców, w kraju i na uchodźstwie. Organizacja, w ramach różnych programów wsparcia, dotarła do ponad 600 tysięcy uchodźców. - Polska Akcja Humanitarna działa na ich rzecz już od 2014 roku - powiedziała Magdalena Irzycka z PAH.

Joe Biden ogłasza kolejne sankcje na Rosję. Jest ich ponad 500

23.02.2024 13:19
Biały Dom Ogłosił pakiet ponad 500 nowych sankcji wobec Rosji. Prezydent Joe Biden oświadczył, że są one odpowiedzią na trwającą wojnę na Ukrainie i śmierć opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

KPO dla Polski. Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie 137 mld euro

23.02.2024 15:20
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które są obecnie dla Polski zablokowane. Chodzi o 137 miliardów euro z funduszu Next Generation oraz funduszy spójności.