Redakcja Polska

KE ogłosiła szczegóły ceł zaporowych na zboże z Rosji i Białorusi

22.03.2024 11:37
Jest propozycja ceł zaporowych na zboże i rośliny oleiste z Rosji i Białorusi. Komisja Europejska przekazała unijnym krajom swoje propozycje. Do nałożenia ceł nie jest potrzebna jednomyślność, wystarczy zgoda większości państw. O ograniczenia importowe apelowała grupa krajów na czele z Polską.
Wyższe cła na zboże z Rosji i Białorusi. Znamy szczegóły
Wyższe cła na zboże z Rosji i Białorusi. Znamy szczegółyshutterstock.com/Seneline

Cła będą zaporowe, wielokrotnie wyższe od obecnych stawek, a te dziś na niektóre produkty są bliskie zeru albo nawet zerowe. Wzrosną do 95 euro za tonę.

Podniesienie taryf zapowiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, przedstawiając argumenty dla ich wprowadzenia. Mówiła, że po pierwsze mają one zapobiec destabilizacji unijnego rynku przez rosyjskie zboże. - To pozbawi też Rosję dochodów z eksportu do Unii Europejskiej - to powód drugi, czyli chodzi o to, by pieniądze nie finansowały rosyjskiej machiny wojennej. A trzeci powód to ukrócenie nielegalnego eksportu do Unii skradzionego przez Rosję ukraińskiego zboża. Ale wiadomo, że powody były polityczne i moralne. Produkty rolne z Rosji płynęły szerokim strumieniem do Unii Europejskiej, podczas gdy sama Unia wprowadzała ograniczenia w ubiegłym roku w imporcie produktów rolnych z Ukrainy i chce kolejnych limitów importowych w przyszłości.

Na całkowite embargo na produkty rolne z Rosji i Białorusi nie było zgody Komisji Europejskiej, która zasłaniała się argumentem bezpieczeństwa żywnościowego w świecie. Nie zgadzało się też na to wiele krajów członkowskich. Dlatego Bruksela zdecydowała się na taryfy, które - jak sama przewiduje - mogą być przyjęte przez unijne państwa bardzo szybko.


IAR/dad

"Mogą zaatakować w Europie bez użycia siły". Były doradca Bidena i Trumpa ostrzega przed rosyjskimi hakerami

21.03.2024 15:36
Rosja to światowej klasy ekspert ds. cybernetyki, który z pewnością może zaatakować kluczową infrastrukturę w Europie, nawet bez użycia środków kinetycznych – powiedział Christopher Porter, były doradca ds. bezpieczeństwa prezydentów USA Joe Bidena i Donalda Trumpa.

Szefowie dyplomacji państw V4 rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy i relacjach z Rosją

21.03.2024 16:34
Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej są zgodni co do potrzeby utrzymania kanałów komunikacji z Rosją, ale nie wszyscy byliby gotowi spotkać się z Siergiejem Ławrowem. Niedawno z objętym unijnymi sankcjami przedstawicielem Kremla rozmawiali szefowie słowackiej i węgierskiej dyplomacji. Polski minister Radosław Sikorski taką możliwość odrzuca.

Potężny atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Celem ponad 150 rakiet i dronów - infrastruktura krytyczna

22.03.2024 09:28
Ponad 15 uderzeń rakiet w Charkowie, który pozbawiony został prądu, 12 w Zaporożu, gdzie pociski trafiły w zaporę elektrowni na Dnieprze oraz uszkodzenia innych obiektów energetycznych w kraju – to podsumowanie ataków na Ukrainę, przeprowadzonych przez Rosję ostatniej nocy i w piątek rano.