Redakcja Polska

Polska gospodarka może w tym roku rozwijać się w tempie 3,7 procent

26.03.2024 14:23
Polska gospodarka może w tym roku rozwijać się w tempie 3,7 procent - prognozuje PKO Bank Polski. To nieco mniej niż eksperci banku prognozowali w grudni, kiedy mówili o wzroście rzędu 3,9 procent. W 2023 roku PKB wzrósł o 0,2 procent licząc rok do roku.
Eksperci banku zakładają poza tym, że Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na niewielką obniżkę stóp procentowych
Eksperci banku zakładają poza tym, że Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na niewielką obniżkę stóp procentowych Shutterstock/Gorodenkoff

Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak powiedział, że największy wkład w poprawę tempa wzrost gospodarce trakcie tego roku będzie ożywienie konsumpcji, która wzrośnie o cztery procent po spadku o jeden procent w 2023 roku.

Inwestycje złapią zadyszkę w trakcie tego roku. Ich wzrost spowolni do pięciu-sześciu procent po wzroście o ponad osiem procent w poprzednim roku.

Eksperci banku zakładają poza tym, że Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na niewielką obniżkę stóp procentowych pod koniec roku, ale nie można wykluczyć stabilizacji stóp co najmniej do końca bieżącego roku.


IAR/dad

KE ogłosiła szczegóły ceł zaporowych na zboże z Rosji i Białorusi

22.03.2024 11:37
Jest propozycja ceł zaporowych na zboże i rośliny oleiste z Rosji i Białorusi. Komisja Europejska przekazała unijnym krajom swoje propozycje. Do nałożenia ceł nie jest potrzebna jednomyślność, wystarczy zgoda większości państw. O ograniczenia importowe apelowała grupa krajów na czele z Polską.

Unijne wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorców

25.03.2024 12:39
Będą nowe gwarancje dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie posiadają wymaganych zabezpieczeń spłaty kredytu lub wykorzystały już limity pomocy de minimis. Łączna wartość finansowania, która trafi do polskich przedsiębiorców to 3 miliardy złotych.

Na lotnisku w Świdniku powstanie baza śmigłowców bojowych. Decyzja już zapadła

25.03.2024 14:34
Na lotnisku w Świdniku powstanie stała baza śmigłowców Wojska Polskiego; przed nami finalizacja umowy w tej sprawie - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Inwestycja ta przyczyni się też do rozwoju gospodarczego - dodał szef MRiT Krzysztof Hetman.