Polskie Radio
Section05
Świdnik

W Świdniku powstanie baza dla śmigłowców Wojska Polskiego? "Zabiegamy o to"

Dyrektor biura prezydialnego PiS Michał Moskal poinformował w piątek - po spotkaniu z wicepremierem i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem - że w Świdniku na Lubelszczyźnie możliwe jest utworzenie nowej jednostki wojskowej. Miałaby pełnić funkcję bazy śmigłowców Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wojsko PiS armia żołnierze bezpieczeństwo Świdnik POLSKA

PR24 O fenomenach fali strajków "Lubelskiego lipca" 1980 roku

- Fenomenem 1980 roku jest to, że to się zakończyło nie kolejną krwawą masakrą, ale zwycięstwem całego społeczeństwa i w jakimś sensie ówczesnej władzy, przynajmniej tej, która chciała ten system trochę reformować - powiedział w Polskim radiu 24 Maciej Dąbrowski z lubelskiego IPN przypominając strajki "Lubelskiego lipca". - Władza po raz pierwszy chciała rozmawiać z protestującymi, tego zabrakło w 1956, 1970 i 1976 i stąd dramaty w Poznaniu i na Wybrzeżu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN regiony lubelskie Świdnik Mielec PRL opozycja demokratyczna infografika Polskie Radio 24

Świdnik: mieli śmiertelnie pobić 44-latka. Sąd zdecydował o areszcie dla trzech osób

Tymczasowy areszt zastosował sąd wobec trzech osób w wieku od 32 do 41 lat, które podejrzane są o pobicie ze skutkiem śmiertelnym. W czwartek policjanci odnaleźli zwłoki 44-latka w jednym z mieszkań w Świdniku (województwo lubelskie). Za zarzucany czyn grozi do 10 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony lubelskie Świdnik służby i bezpieczeństwo śmierć policja areszt sąd

Lipiec 1980. "Strajki lubelskie przełamały barierę strachu"

- Strajki lubelskie wpłynęły na dalszy bieg wydarzeń w całym kraju. 8 lipca 1980 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik jako reakcja na podwyżki cen żywności w zakładowej stołówce. Wyjątkowość tego strajku polegała na tym, że zapoczątkował on falę protestów na całej Lubelszczyźnie - powiedział w audycji Pamięta - to Solidarność dr Marcin Dąbrowski z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL komunizm strajki Świdnik Lubelszczyzna Marcin Dąbrowski historia Polski