Redakcja Polska

"Kobiety na politechnikach 2023". Raport dotyczący obecności studentek na uczelniach technicznych w Polsce

19.04.2024 13:29
W ciągu czterech ostatnich lat liczba kobiet studiujących na kierunkach związanych z informatyką wzrosła o 25 proc. Na kierunkach inżynieryjnych wciąż jednak prawie trzy czwarte stanowią mężczyźni – wynika z raportu.
Audio
  • Raport "Kobiety na politechnikach 2023" [posłuchaj]
Raport Fundacji Perspektywy
Raport Fundacji PerspektywyFoto: materiały prasowe

W sumie w 2023 r. na wszystkich uczelniach technicznych wśród studentów było ponad 44 proc. kobiet – podano w raporcie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i Ośrodka Przetwarzania Informacji. Dokument jest podstawą działań w ramach prowadzonych od 17 lat akcji "Dziewczyny na politechniki!" i "Dziewczyny do ścisłych!". W okresie ostatnich czterech lat, czyli od roku akademickiego 2019/2020, udział kobiet wśród osób studiujących na niepublicznych uczelniach technicznych jest zdecydowanie większy niż na uczelniach publicznych.

Z raportu wynika ponadto, że na polskich publicznych uczelniach technicznych zauważalnie wzrasta liczba kierunków z obszaru technologii. Ponadto na siedmiu z dziesięciu najlepszych uniwersytetów w rankingu Perspektyw, systematycznie wzrasta udział kobiet studiujących na kierunkach z obszaru nowych technologii. Na uczelniach technicznych wciąż kierunki inżynieryjno-techniczne są zmaskulinizowane, a kierunki społeczne – sfeminizowane. Przewaga mężczyzn (73,8%) jest jednak większa na kierunkach inżynieryjno-technicznych niż kobiet na kierunkach społecznych (59%).​

Zuzanna Ciesielska, koordynatorka akcji „Dziewczyny na Politechniki!” i „Dziewczyny do Ścisłych!” przypomina, że fundacja Perspektywy prowadzi kampanię z 13 uczelniami technicznymi i wydziałami uniwersytetów. Dlaczego akcja jest potrzebna? - Potrzebujemy wszystkich rąk na pokładzie, żeby rozwijać ten świat, mierzyć się z różnymi kryzysami i rozwijać technologie, a przede wszystkim budować społeczeństwo oparte na wiedzy, szacunku i równości – tłumaczy Zuzanna Ciesielska. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

 

 

Dziewięć polskich uczelni na liście najlepszych szkół wyższych na świecie

15.08.2023 13:00
Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 9 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej we wtorek Listy Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities (ARWU).

Wysokie miejsce Politechniki Opolskiej w specjalistycznym, amerykańskim rankingu

24.09.2023 12:00
Tylko 14 polskich uczelni zaklasyfikowano do najnowszej edycji rankingu U.S. News Best Global Universities Subject Ranking dotyczącego inżynierii. Jedną z wyróżnionych jest Politechnika Opolska.

Nowe spojrzenie na umiędzynarodowienia nauki. Konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce"

06.02.2024 16:27
Po raz siedemnasty Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" zorganizowała ogólnopolską konferencję na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego - "Studenci zagraniczni w Polsce". Odbędzie się ona 8-9 lutego, a gospodarzem wydarzenia będzie Politechnika Poznańska.