Redakcja Polska

PERN i PKN Orlen uruchomiły rurociąg Boronów Trzebinia

01.02.2023 15:38
PERN i PKN Orlen uruchomiły rurociąg Boronów Trzebinia. Przedstawiciele obu spółek podkreślają, że nowo powstały odcinek, liczący 97 kilometrów, zwiększy bezpieczeństwo, stabilność i szybkość dostaw oleju napędowego oraz benzyny dla klientów na Śląsku i w Małopolsce. Oprócz nowego odcinka rozbudowywany jest także terminal w Trzebini, który zwiększy swoje możliwości magazynowe.
Uruchomiono rurociąg Boronów-Trzebinia. To strategiczna inwestycja
Uruchomiono rurociąg Boronów-Trzebinia. "To strategiczna inwestycja"PAP/Adam Warżawa

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zwrócił uwagę na strategiczne znaczenie inwestycji. Powiedział, że jest ona korzystna nie tylko dla PKN Orlen, ale też dla środowiska naturalnego oraz dla całej gospodarki. Wyjaśnił, że przepustowość rurociągu wynosi milion trzysta metrów sześciennych, co odpowiada dwóm składom pociągowym po trzydzieści cystern dziennie.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki powiedział, że otwarcie rurociągu Boronów-Trzebinia to inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dodał, że bezpieczny kraj to ten, który ma stabilne dostawy surowców energetycznych.

Inwestycja jest jednym z zadań z Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Inwestycja kosztowała ponad 200 milionów złotych.

Rurociąg przebiega przez 11 miejscowości województw śląskiego i małopolskiego.


IAR/dad

Rosjanie szykują dużą ofensywę na Ukrainie. Ekspertka PISM: możliwy atak na wielu kierunkach

01.02.2023 13:27
Analityczka do spraw Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Anna Maria Dyner powiedziała, że Rosjanie prawdopodobnie szykują się do kolejnej dużej ofensywy na terytorium Ukrainy. Atak może nastąpić w wielu miejscach frontu, jednak ponowne uderzenie na Kijów jest w tym momencie mało prawdopodobne. O spodziewanej rosyjskiej ofensywie mówią także ukraińskie władze. Może ona nastąpić w najbliższych tygodniach. 

Prezydenci Polski i Łotwy mówią jednym głosem w sprawie odpowiedzialności za zbrodnie rosyjskie

01.02.2023 15:14
- Przyłączam się do inicjatywy prezydenta Łotwy, by ustanowić specjalny trybunał karny do osądzenia sprawców zbrodni na Ukrainie. Odpowiedzialność karna jest konieczna do wyegzekwowania - powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z Egilsem Levitsem.

Premier Litwy: język rosyjski w szkołach można zastąpić językiem polskim

01.02.2023 14:50
Język rosyjski nauczany w litewskich szkołach można zastąpić językiem polskim - oświadczyła premier Litwy Ingrida Šimonyte. Z danych litewskiego resortu oświaty wynika, że język rosyjski jako drugi język obcy był w tym roku szkolnym najchętniej wybieranym przez uczniów szkół podstawowych.