Redakcja Polska

PGE i ZE PAK podpisały porozumienie o współpracy przy budowie elektrowni jądrowej

07.03.2023 13:49
Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK podpisali wstępne porozumienie dotyczące utworzenia spółki celowej, która zajmie się budową elektrowni atomowej w Pątnowie w Wielkopolsce. Projekt biznesowy zakłada powstanie do 2036 dwóch bloków jądrowych i uruchomienie pierwszego z nich.
Audio
  • PGE i ZE PAK podpisały porozumienie o współpracy przy budowie elektrowni jądrowej. Materiał Martyny Szymczakowskiej (IAR)
Projekt ten wpisuje się w rządową strategię energetyczną, w politykę energetyczną
Projekt ten wpisuje się w rządową strategię energetyczną, w politykę energetyczną Shutterstock/TTstudio

W uroczystości uczestniczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który powiedział, że projekt wpisuje się w strategię energetyczną rządu i jest ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski. - Będzie decydować nie tylko o naszej suwerenności, ale będzie decydować także o naszych możliwościach rozwojowych - podkreślił wicepremier. - Dzisiaj dostęp do pewnej, taniej i bezpiecznej energii, bo taką energią jest energia jądrowa, jest warunkiem tego, aby nasza ojczyzna, aby Polska się szybko rozwijała, aby nasza gospodarka była gospodarką konkurencyjną - dodał Jacek Sasin.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski powiedział, że w ciągu czterech miesięcy udało się przeprowadzić wiele działań w związku z planami budowy elektrowni. - Uzgodniliśmy wstępny plan rozwoju tej inwestycji, przeprowadziliśmy wstępne analizy, i geotechniczne, i finansowe, które powodują, że ta lokalizacja w Pątnowie jest lokalizacją perspektywiczną, która daje nam nadzieję, że będzie tam zrealizowana - dodał Wojciech Dąbrowski.

Prezes zarządu spółki ZE PAK Piotr Woźny powiedział, że inwestycja będzie realizowana w jednym z sześciu polskich regionów górniczych. - To będzie inwestycja, która będzie pokazywała, że jest przyszłość dla regionów górniczych, że w tych regionach górniczych, w których przez lata funkcjonowały koncerny energetyczno -węglowe, można realizować duże, perspektywiczne inwestycje w zeroemisyjną energetykę - podkreślał Piotr Woźny.

ZE PAK i PGE chcą zbudować elektrownię jądrową w Pątnowie razem z koreańską firmą KHNP.

IAR/dad

Rosja jest niezdolna do produkcji zaawansowanego uzbrojenia na dużą skalę

03.03.2023 09:22
Rosyjskie wojska na Ukrainie nie używają niektórych zaawansowanych technologicznie broni pokazywanych na targach zbrojeniowych, bo przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie wytwarzać ich na dużą skalę - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Ukraina buduje tory do Polski o europejskim rozstawie. W planach kilka odcinków

06.03.2023 10:29
Do końca 2023 r. ma powstać linia kolejowa według europejskiego rozstawu szyn, pozwalająca bezpośrednio dojechać z Warszawy do Lwowa. Potem następne odcinki: także w kierunku na Kijów - informuje "Rzeczpospolita".

PKN Orlen będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy

06.03.2023 12:38
PKN Orlen będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy naftowej - zapowiedział w poniedziałek w Radiu Zet prezes koncernu Daniel Obajtek. Pytany z kolei o nadmiarowe zyski, oświadczył, że Orlen takich nie ma.

Polska zamknie przejścia z Białorusią? "Są dla nas małym lufcikiem, my jesteśmy dla nich oknem na świat"

07.03.2023 10:18
- W opracowaniu do wpisu na listę sankcyjną jest kilkaset osób stojących za białoruskim wymiarem "sprawiedliwości" - podkreślił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jak dodał, jeżeli działania reżimu w Mińsku będą eskalowały, "jesteśmy w stanie zamknąć okno Białorusi".