Redakcja Polska

Prezydent w Fabryce Broni "Łucznik w Radomiu". Groty "największą dumą i nadzieją eksportową"

17.03.2023 15:15
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Fabrykę Broni "Łucznik" w Radomiu. W zakładzie produkowane są między innymi karabinki Grot. Ich kolejną partię zamawiają Ukraińcy. Kilka dni temu Onet opublikował artykuł zarzucający Polsce, że przekazuje sąsiadom wadliwą broń.
Prezydent Andrzej Duda w radomskiej Fabryce Broni Łucznik
Prezydent Andrzej Duda w radomskiej Fabryce Broni "Łucznik"Fot.: Marek Borawski/KPRP

Prezydent odwiedził w piątek Fabrykę Broni "Łucznik" w Radomiu, gdzie m.in. spotkał się z zarządem i kadrą kierowniczą. Podczas późniejszego spotkania z mediami Andrzej Duda wskazywał, że obecnie "największą dumą i nadzieją eksportową" fabryki jest produkowany w fabryce karabinek Grot.

Jak zauważył, jest to broń zamawiana na potrzeby Wojska Polskiego, w szczególności wojsk operacyjnych, Straży Granicznej i Straży Leśnej. – Dziś to także jest jeden z naszych hitów, śmiało można powiedzieć, eksportowych. (...) Mamy nadzieję na przyszłe kontrakty – powiedział.

Duda podkreślił, że Groty są obecnie testowane w twardych warunkach wojny na Ukrainie. – Tą bronią naszą, naszymi Grotami posługują się żołnierze ukraińscy broniący swej ojczyzny przed rosyjską agresją – podkreślił.

Prezydent zauważył, że doświadczenia zbierane stamtąd, z warunków frontowych, mają ogromną wartość. Dzięki temu – wskazywał Duda – zwłaszcza w ciągu ostatniego roku w Łuczniku trwają cały czas prace nad udoskonalaniem tej broni.

Prezydent przypomniał również, że niecały miesiąc temu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał aneks do kontraktu na dostawy Grotów dla Wojska Polskiego. – W sumie tych karabinów w ciągu najbliższych lat będzie dostarczonych prawie 200 tys. na potrzeby Wojska Polskiego – podkreślił.

– Chcemy, żeby ta broń była dominującą bronią w polskiej armii, w polskich siłach zbrojnych, polskich służbach. Chcemy być pod tym względem samowystarczalni, chcemy, by broń była u nas produkowana, u nas serwisowana, tak, byśmy sami odpowiadali przynajmniej w tym zakresie za własne uzbrojenie – powiedział prezydent, podkreślając, że ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski i rozwoju naszego potencjału obronnego.


PAP/dad

Wizyta prezydenta Czech w Polsce. Marcin Przydacz: pokazuje naszą rolę w regionie

17.03.2023 12:00
- Petr Pavel powiedział na konferencji prasowej, że stosunki polsko-czeskie są najlepsze w historii. Myślę, że tak w rzeczywistości jest - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. W opinii Marcina Przydacza wizyta nowego prezydenta Czech w Polsce pokazuje rolę, jaką nasz kraj pełni w regionie.

Minister Rau dla "Le Figaro": Rosja zniszczyła architekturę bezpieczeństwa w Europie

17.03.2023 13:02
- Martwi mnie, że niektóre kraje europejskie wciąż są przywiązane do idei kooperacji, w której Rosja jest jednym z filarów europejskiego bezpieczeństwa - oświadczył polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w wywiadzie opublikowanym przez francuski dziennik "Le Figaro". - Kraje te nie są gotowe, by zmierzyć się z faktem, że Rosja zniszczyła architekturę bezpieczeństwa w Europie - powiedział minister.

Słowacki rząd zdecydował - przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29

17.03.2023 15:57
- Słowacki rząd zdecydował o przekazaniu Ukrainie trzynastu myśliwców MiG-29 - poinformował po posiedzeniu gabinetu premier Eduard Heger. - Myśliwce będą wykorzystywane do ochrony ukraińskich obywateli - podkreślił szef rządu.