Redakcja Polska

Gigantyczna inwestycja Intela w Polsce. 4,6 miliarda dolarów, 2 tysiące zatrudnionych

16.06.2023 12:00
Intel chce zainwestować 4,6 mld dol. i zatrudnić 2 tys. osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników w okolicach Wrocławia - poinformowała w piątek firma. - Intel przeprowadzi największą inwestycję typu greenfield w historii Polski - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty we Wrocławiu.
Premier: Intel przeprowadzi największą inwestycję typu greenfield w historii Polski
Premier: Intel przeprowadzi największą inwestycję typu greenfield w historii PolskiTwitter/KPRM

Firma Intel wybrała na lokalizację swojego nowego, zaawansowanego technologicznie zakładu integracji i testowania półprzewodników okolice Wrocławia.


Posłuchaj
00:56 12413147_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nową inwestycję firmy Intel w okolicach Wrocławia. Będzie to zakład integracji i testowania półprzewodników. Intel chce zainwestować w nowy zakład 4,6 mld dolarów. Materiał Katarzyny Ingram (IAR)

 

Dodano, że planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2000 miejsc pracy w firmie Intel oraz tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Mateusz Morawiecki podczas piątkowego wystąpienia podkreślał, że to "wielki moment, nie tylko tutaj dla Polski". Jak dodał premier planowana inwestycja to "element strategii jednej z największych, najważniejszych technologicznych firm świata - strategii, która ma na celu budowę nowych mocy produkcyjnych w produkcji półprzewodników".

Mateusz Morawiecki: to największa inwestycja greenfield w Polsce

Szef rządu podkreślał, że inwestycja Intela to element "zacementowania, utrwalenia współpracy transatlantyckiej". - To największa inwestycja greenfield w Polsce (...). Mogę powiedzieć, że (...) wizja rozwoju nowej fabryki Intela jest imponująca" - powiedział premier.

Podkreślił, że planowana inwestycja "daje ogromną satysfakcję; warto było starać się o tę inwestycję".

Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. W UE zatrudnia ok. 10 tys. pracowników. 

PAP/IAR/dad

Orlen rozwija skrzydła w Niemczech. Koncern pozyskał 17 samoobsługowych punktów tankowania

14.06.2023 13:23
Orlen Deutschland przejął od OMV 17 samoobsługowych punktów tankowania w Niemczech. W ciągu najbliższych dwóch lat na niemieckich stacjach Orlenu do ponad 430 zwiększy się liczba punktów ładowania pojazdów elektrycznych - poinformował PKN Orlen.

Izrael wesprze Polskę w staraniach o reparacje od Niemiec? Wiceszef MSZ wyjaśnia

16.06.2023 09:11
W wywiadzie dla "Super Expressu" wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że "o zadośćuczynienie od Niemiec powinniśmy występować razem z Izraelem". - Musimy doprowadzić do tego, żeby zbrodnia została rozliczona - podkreślił.

Izraelskie czołgi Merkawa mogą trafić do Europy. Pierwszy taki przypadek w historii

16.06.2023 09:53
Izrael prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży używanych czołgów Merkawa do dwóch krajów, w tym jednego w Europie, co byłoby pierwszym w historii eksportem tego pojazdu bojowego - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony.