Redakcja Polska

Niemieckie fundacje biją w atom Francji, ale są też w Polsce

29.06.2023 09:52
Francuska gazeta L’Express podaje, że rząd niemiecki wspiera określone fundacje międzynarodowe w celu osłabienia energetyki jądrowej we Francji. Jedna z nich działa także w Polsce.
LExpress wymienia w swoim artykule fundacje Róży Luksemburg oraz Heinricha Boella, które przygotowują dokumenty z narracją antynuklearną i orientują elity na politykę przeciwko przemysłowi nuklearnemu.
"L’Express" wymienia w swoim artykule fundacje Róży Luksemburg oraz Heinricha Boella, które przygotowują dokumenty z narracją antynuklearną i orientują elity na politykę przeciwko przemysłowi nuklearnemu.olrat/Shutterstock

– Nazywają się Róża Luksemburg albo Heinrich Boell. Te niemieckie fundacje polityczne nie trafiają na nagłówki. A jednak w ustalony sposób osłabiają przemysł nuklearny Francji, co wynika z ostatniego raportu Szkoły Walki Gospodarczej. – Ich broń to szkice dokumentów z narracją antyjądrową, orientacja elit poprzez trening: stypendia doktoranckie, szkolenia, wizyty i spotkania z liderami politycznymi z zagranicy, sojusz z określonymi organizacjami pozarządowymi lub partiami ekologiczymi – wylicza L’Express.

Raport informuje o 295 mln euro wydanych przez Bundestag na fundacje polityczne w 2000 roku, 466 mln w 2014 roku i 690 mln zaplanowanych na 2023 rok. – Pod fasadą mów o konieczności współpracy pomiędzy krajami unijnymi Niemcy robią wszystko w ich mocy, by nie pozwolić francuskiemu przemysłowi cieszyć się tanią energią i mieć przewagi konkurencyjnej – czytamy w L’Express.

Gazeta przypomina o oporze Niemiec wobec pomysłu wsparcia elektrowni jądrowych kontraktami różnicowymi w ramach reformy rynku energii w Unii Europejskiej, ale ich oddziaływanie jest bardziej bezpośrednie za pomocą fundacji działających w innych krajach. – Fundacje jak Heinrich Boell korzystają z adresu w Paryżu a ich działalność odbywa się także na ziemi francuskiej – przypominają autorzy raportu.

Fundacja Heinrich Boell Stiftung działa także na terytorium Polski. Wydała w 2020 roku broszurę krytyczną wobec energetyki jądrowej. – Wraz z nasilającym się kryzysem klimatycznym dyskusja nt. alternatyw dla węgla nabiera w Polsce tempa. Broszura przedstawia jeden z możliwych kierunków transformacji polskiego sektora energetycznego – rozwój energetyki jądrowej. Analiza wskazuje na wysokie koszty i długi czas realizacji, a także na niekompatybilność atomu z trendami unijnymi – czytamy dalej.

Fundacja Boella w Polsce jest krytyczna wobec polskich planów jądrowych i uznaje je za trudne do realizacji. Polacy chcą mieć pierwszy reaktor w 2033 roku i 6-9 GW w 2043 roku. Pierwszy reaktor ma stanąć na Pomorzu w technologii amerykańskiej AP1000. Możliwy jest też projekt „prywatny” w technologii koreańskiej APR1400. Liczne firmy interesują się także małymi reaktorami SMR.

– Szumne zapowiedzi polityków, którzy przekonują, że już w 2033 roku pierwszy polski reaktor rozpocznie pracę trzeba traktować z dużą ostrożnością – w ostatnich latach normą są wieloletnie opóźnienia przy tego rodzaju inwestycjach. Podobnie z kosztami, które „na wyjściu” okazują się co do zasady znacznie wyższe niż „na wejściu” – pisze Michał Olszewski na stronach polskiej filii fundacji Boella. – Co jest pewne: w najbliższych latach gwałtowne turbulencje polskiego rynku energii są nieuniknione – nadal będziemy stawić czoła wysokim cenom energii i nadal udział węgla w miksie energetycznym będzie zbyt wysoki. Jeśli jednak traktować ostatnie decyzje rządu serio, dokonuje się w Polsce zmiana energetycznego paradygmatu, atom zmienia bowiem warunki gry na każdym możliwym poziomie.

bizesalert.pl/Wojciech Jakóbik/ho

W Świnoujściu powstanie pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

27.06.2023 15:30
W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.

"To historyczny dzień". Do Polski przybyły pierwsze czołgi Abrams

28.06.2023 15:30
Do Polski trafiła pierwsza partia czołgów Abrams, które zakupiliśmy u Amerykanów. Minister Mariusz Błaszczak symbolicznie przekazał maszyny Wojsku Polskiemu.

Prezydent Duda podsumował wizytę w Kijowie. "Dzień bardzo ważnych rozmów politycznych"

29.06.2023 08:41
Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że na najbliższym szczycie NATO będzie musiało zająć się sytuacją na Białorusi, w tym relokacją w tym kraju członków i lidera Grupy Wagnera. Po powrocie do Polski z Kijowa podkreślił, że nasz kraj będzie tego oczekiwał.