Redakcja Polska

Eurostat podał dane o bezrobociu w UE. Polska w ścisłej czołówce najlepszych wyników

03.11.2023 12:31
Polska na drugim miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o niskie bezrobocie. Z danych opublikowanych przez urząd statystyczny Eurostat wynika, że we wrześniu bez pracy w Polsce było 2,8 procent obywateli. Te dane różnią się od tych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny, bo inna jest metodologia liczenia. Według GUS-u bezrobocie we wrześniu w Polsce wyniosło 5 procent.
Polska z jednym z najlepszych wskaźników bezrobocia w Unii
Polska z jednym z najlepszych wskaźników bezrobocia w Uniiindustryviews / shutterstock.com, twitter.com/Tulajew

Eurostat podaje, że najlepsza sytuacja na rynku pracy w Unii jest w Czechach, gdzie bezrobotnych było 2,7 procent obywateli. Za Czechami ex aequo z Polską jest Malta z bezrobociem wyższym o 0,1 punktu procentowego. Podium uzupełniają Niemcy z 3-procentowym bezrobociem.

Według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce od kilku miesięcy utrzymuje się na niezmienionym poziomie, a w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku spadło o 0,2 punktu procentowego.

Najgorzej w Unii pod tym względem jest w Hiszpanii, gdzie bezrobocie wyniosło we wrześniu 12 procent i w Grecji - 10 procent. To jedyne kraje we Wspólnocie z dwucyfrowym bezrobociem.

Unijna średnia to 6 procent - ponad 13 milionów bezrobotnych. Natomiast bezrobocie w strefie euro we wrześniu było o pół punktu procentowego wyższe.


IAR/dad

Grupa ORLEN z zyskiem netto w wysokości 3,5 miliarda złotych

31.10.2023 14:32
Grupa ORLEN zakończyła trzeci kwartał 2023 roku zyskiem netto w wysokości 3,5 miliarda złotych. Po dziewięciu miesiącach tego roku zysk operacyjny koncernu wyniósł 34 miliardy złotych, a zysk netto osiągnął ponad 17 miliardów złotych.

Podarowane dla Kijowa przez Warszawę pociągi metra wożą już pasażerów

02.11.2023 14:12
Wiadomość prosto od mera Kijowa - Witalija Kliczko! Starsze pociągi Metra Warszawskiego od wczoraj wożą pasażerów w stolicy Ukrainy - napisał w czwartek w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Korea Płd. chce udzielić Polsce pożyczki na zakup uzbrojenia. Chodzi nawet o 22 miliardy dolarów

03.11.2023 09:53
Korea Południowa zamierza udzielić Polsce pożyczki na zakup uzbrojenia. Informuje o tym agencja Reuters. Wysokość spodziewanego kredytu to 22 miliardy dolarów.