Redakcja Polska

Jest zgoda KE na 5 mld euro zaliczki dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy

21.11.2023 11:35
Jest zgoda Komisji Europejskiej na 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, wchodzącego w skład Krajowego Planu Odbudowy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że zakończyła się procedura pisemna zatwierdzająca przyznanie zaliczki. Dziś po południu oficjalnie ogłosi to Komisja Europejska po spotkaniu w Strasburgu unijnych komisarzy.
Jak informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia, Polska ma otrzymać pierwsze 5 mld euro z KPO
Jak informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia, Polska ma otrzymać pierwsze 5 mld euro z KPOShutterstock/Cineberg

W piątek brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała jako pierwsza, że przedstawiciele gabinetów komisarzy zgodzili się na wprowadzenie zmian do KPO po spotkaniu późnym popołudniem. By możliwe było przelanie Polsce pieniędzy potrzebna jest jeszcze zgoda ministrów finansów unijnych krajów, co ma nastąpić w przyszłym miesiącu i będzie formalnością.

Chodzi o finansowanie z unijnego programu RePowerEU na przemiany energetyczne i uniezależnienie się od Rosji. Wniosek Polski o zmiany w KPO został przesłany do Brukseli w sierpniu. Wcześniej złożone projekty na wykorzystanie pieniędzy z KPO zostały zmienione i rozszerzone o kwestie energetyczne. Obejmują one wsparcie dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii, autobusów nisko i bezemisyjnych oraz morskich farm wiatrowych.

Jeśli natomiast chodzi o pierwotny Krajowy Plan Odbudowy, który został zaakceptowany w czerwcu ubiegłego roku, to nie ma jeszcze wniosku Polski o wypłatę pieniędzy. Komisja mówi, że fundusze mogą być wypłacone jeśli spełnione zostaną warunki dotyczące niezależności sądownictwa.


IAR/dad

Za 6 lat Putin zaatakuje Europę? Niemiecki raport ostrzega: możliwości Rosji są większe, niż sądzimy

20.11.2023 10:33
W nowym raporcie Niemieckiej Rady Stosunków Zagranicznych (DGAP) czytamy, że wobec możliwości zamrożenia konfliktu na Ukrainie Europa staje w obliczu nowego zagrożenia: rosyjska armia już za 6 lat może być gotowa do ataku na Europę. Czasu na przygotowanie do wojny, zdaniem ekspertów, pozostało niewiele. 

Ambasador Ukrainy apeluje o odblokowanie granicy polsko-ukraińskiej

20.11.2023 15:05
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował o odblokowanie granicy polsko-ukraińskiej. Polscy przewoźnicy blokują przejścia od kilkunastu dni, przepuszczając co godzinę kilka ciężarówek wyjeżdżających z kraju i wjeżdżających do niego.

"Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych". Spotkanie szefa MON z sekretarzem obrony USA

21.11.2023 10:05
We wtorek rano minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotka się z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem. - Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Ważne jest by, za obronność odpowiadały państwa narodowe, a nie jakaś wyimaginowana armia europejska - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu.