Redakcja Polska

Odwrót od rosyjskiego gazu. Europa dobrze poradziła sobie z kryzysem energetycznym

24.02.2024 15:50
W 2022 roku inwazja Rosji na Ukrainę nie tylko wstrząsnęła geopolityką, ale również skłoniła państwa Unii Europejskiej do radykalnych zmian w polityce energetycznej. Kryzys ten wymusił uniezależnienie się od rosyjskich dostaw gazu, co okazało się kluczowym zadaniem dla regionu, zwłaszcza w kontekście historycznej zależności wielu państw od tej surowcowej potęgi.
Hiszpańskie media informują, że katalońscy separatyści - finansowani przez Kreml - blokowali budowę gazociągu MidCat, który miał połączyć Algierię z Europą
Hiszpańskie media informują, że katalońscy separatyści - finansowani przez Kreml - blokowali budowę gazociągu MidCat, który miał połączyć Algierię z EuropąCirclephoto/ Shutterstock

W ciągu roku od rosyjskiej inwazji na Ukrainę dobowy strumień rosyjskiego gazu sprowadzanego do UE gazociągami zmniejszył się aż sześciokrotnie. Warto zauważyć, że mimo wzrostu importu gazu, w tym LNG, do UE o 37 proc. w latach 2014-2021, skala redukcji w ciągu roku od inwazji jest znacząca.

Polska, będąca jednym z państw najbardziej zależnych od rosyjskich dostaw, zdołała w największym stopniu ograniczyć tę zależność. Redukcja importu gazu z Rosji o 14 proc. w latach 2014-2021 oraz jego całkowite wyeliminowanie w I kwartale 2023 roku to znaczący sukces.

Nowe wyzwania

Mimo osiągniętych sukcesów przed Unią Europejską stoją nowe wyzwania. Wzrastająca konkurencja o zasoby może doprowadzić do dalszych ograniczeń dostaw, a nawet ich całkowitego wstrzymania. Istotnym punktem do dalszego zabezpieczenia regionu jest rozbudowa infrastruktury gazowej.

Odwrót od rosyjskiego gazu

Import rosyjskiego gazu do Europy, łącznie z LNG, spadł w 2022 roku o imponujące 52 proc. Państwa członkowskie zabezpieczyły się przed ewentualnymi brakami, zwiększając swoje zapasy magazynowe o 56 proc. Dywersyfikacja dostaw odegrała kluczową rolę - stanowiła 46 proc. całkowitej zastępowanej ilości gazu z Rosji.

Szczególną rolę w tej transformacji odegrał wzrost importu LNG, głównie z USA, który stanowił 42 proc. całego importu LNG. Bez tego wzrostu redukcja zużycia gazu w UE musiałaby być znacznie większa - o 88 proc. zamiast 13 proc. Redukcję zużycia wspierała także ogólna redukcja konsumpcji, zwłaszcza w sektorze przemysłowym, który odpowiadał za 65 proc. całkowitej redukcji.

W tym kontekście terminale LNG stanowią najważniejszy element, pozwalając na elastyczne dostosowanie do zmieniających się warunków rynkowych. Rozwój infrastruktury LNG w Europie Centralnej w latach 2023-2028 staje się kluczowym horyzontem czasowym dla wyjścia UE z energetycznego kryzysu.

Inwestycje w nowoczesne technologie oraz współpraca państw członkowskich w rozbudowie infrastruktury gazowej są niezbędne dla zapewnienia stabilności i niezależności energetycznej regionu w obliczu dynamicznie zmieniającego się krajobrazu geopolitycznego.


PR24/IAR/ho

Szef MSZ: Ukraina nie walczy sama. Stoją za nią państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska

24.02.2024 12:00
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił w przypadającą w sobotę drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, że nasi sąsiedzi nie walczą samotnie. - Za Ukrainą stoją państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska - powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu.

"Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę". Andrzej Duda w drugą rocznicę inwazji Rosji

24.02.2024 13:27
W drugą rocznicę pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Andrzej Duda zapewnił, że wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać ten kraj w jego walce o wolność. "Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali"- napisał prezydent na portalu X.  "My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie" – powiedział prezydent. "Nie stać nas na bezczynność, dlatego wzmacniamy naszą armię" – zadeklarował.

"Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa". Premier Donald Tusk oddał hołd walczącej Ukrainie

24.02.2024 16:26
Premier Donald Tusk oddaje hołd Ukraińcom walczącym od dwóch lat z rosyjskim agresorem. Dokładnie dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, rosyjskie wojska, wkroczyły na terytorium Ukrainy.

Do Donbasu dotarł kolejny transport z pomocą humanitarną i wojskową z Polski

24.02.2024 16:11
W drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, do Donbasu dotarł kolejny transport pomocy humanitarnej i wojskowej z Polski. To jeden z tysięcy przekazanych ładunków, które od 22 lutego 2022 roku zostały sfinansowane z darowizn Polaków, a następnie dostarczone przez wolontariuszy na wschodnią Ukrainę.

Eksperci o kolejnych sankcjach nakładanych na Rosję: potrzeba następnych pakietów

24.02.2024 16:45
Zachód powinien nakładać kolejne pakiety sankcji na Rosję, bo dotychczasowe działania gospodarczo-finansowe nie przyniosły poważnych skutków - uważają eksperci do spraw wojskowości. Ich zdaniem Rosjanie nauczyli się omijać sankcje i znaleźli nowe kierunki aktywności gospodarczej.