Redakcja Polska

Młodzi Polacy są przedsiębiorczy i chcą się dokształcać

28.05.2024 13:59
Prawie 40 procent Polaków w wieku 18-30 lat widzi się w przyszłości jako freelancer lub przedsiębiorca - wynika z raportu „Aspiracje zawodowe młodych ludzi”, przygotowanego przez Uniwersytet Śląski i Fundację Kronenberga.
Prawie 90 procent młodych respondentów jest otwartych na nowości
Prawie 90 procent młodych respondentów jest otwartych na nowościStudio Romantic/shutterstock.com

Jak mówi Anny Bichta, prezeska Fundacji THINK!, na zlecenie której powstał raport, młodzi chcą się rozwijać i aktywnie działać na rynku pracy. - Pojawiła się praca zdalna, że to jest dla nich istotne, pojawił się ten freelancing, ale część tych freelancerów to są też osoby przedsiębiorcze, bo one przecież same muszą zabiegać o swoją pracę, one często są freelancerami pracującymi dla różnych firm. To jest gdzieś ten obszar, który dla nas wciąż oznacza ten potencjał przedsiębiorczy - podkreśla prezeska fundacji.

Prawie 90 procent młodych respondentów jest otwartych na nowości. Interesuje się nowinkami technicznymi i technologiami, które mogą im się przydać w pracy. Jest w nich rozwój i ogromna chęć działania, co, jak podkreśla Anna Bichta, bardzo cieszy.

Zaprzecza bowiem stereotypom, że młodzi chcą przyjść na gotowe - nie chce im się, nie mają większych celów, niż skupienie się na swoim smartfonie i i na sobie.

Z raportu "Aspiracje zawodowe młodych ludzi" wynika również, że młodym potrzebna jest przede wszystkim wiedza praktyków. Jak podkreśla Anna Bichta, stawialiby na programy łączące ich z osobami doświadczonymi, chcącymi podzielić się swoją wiedzą.


IAR/dad

Sky News: Rosja produkuje amunicję artyleryjską trzy razy szybciej i cztery razy taniej niż Zachód

26.05.2024 16:38
Rosja produkuje pociski artyleryjskie około trzy razy szybciej niż zachodni sojusznicy Ukrainy i za około jedną czwartą ich kosztów - podała w niedzielę stacja Sky News, przywołując udostępnioną jej analizę firmy konsultingowej Bain & Company.

Transformacja energetyczna w Polsce postępuje

27.05.2024 16:33
Transformacja energetyczna w Polsce postępuje, a rok 2023 był rokiem prawdziwych rekordów - wynika z najnowszego raportu Forum Energii. Jego autorzy zwracają uwagę, że węgiel nadal pozostaje głównym źródłem energii elektrycznej, ale jego udział w miksie spadł do najniższego w historii poziomu 60,5 procent. To o prawie 10 punktów procentowych mniej niż rok wcześniej.