Redakcja Polska

Transformacja energetyczna w Polsce postępuje

27.05.2024 16:33
Transformacja energetyczna w Polsce postępuje, a rok 2023 był rokiem prawdziwych rekordów - wynika z najnowszego raportu Forum Energii. Jego autorzy zwracają uwagę, że węgiel nadal pozostaje głównym źródłem energii elektrycznej, ale jego udział w miksie spadł do najniższego w historii poziomu 60,5 procent. To o prawie 10 punktów procentowych mniej niż rok wcześniej.
Wciąż  import paliw kopalnych do Polski jest bardzo wysoki
Wciąż import paliw kopalnych do Polski jest bardzo wysokiFoto: Shutterstock/SnvvSnvvSnvv

Z kolei odnawialne źródła energii stały się drugim najbardziej znaczącym źródłem energii w Polsce - powiedziała prezeska Forum Energii doktor Joanna Pandera. Produkcja z OZE sięgnęła po raz pierwszy 27 procent.

Zwróciła uwagę, że import paliw kopalnych do Polski jest bardzo wysoki. "Zastąpienie dostaw z Rosji nie oznacza jednak, że importujemy mniej i mniej nas to kosztuje. Przeciwnie - uzależnienie od sprowadzanych surowców stale rośnie - już 43 procent zużywanej w kraju energii opiera się na paliwach z importu" - dodano w raporcie.

Jego autorzy oceniają, że transformacja energetyczna w Polsce nie ma sternika. Brakuje jednego ośrodka, który zarządzałby procesem, dlatego zmiany, które zachodzą, odbywają się w chaosie - wynika z raportu.

IAR/dad

NBP wprowadza nowa kolekcjonerską monetę - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

22.05.2024 12:22
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę zatytułowaną "Opactwo Benedyktynów w Tyńcu". Okolicznościowa pięciozłotówka została wyemitowana w ramach popularnej wśród kolekcjonerów serii "Odkryj Polskę".

"NYT": Rosja zaczęła skutecznie zakłócać działanie Starlinków na Ukrainie

24.05.2024 16:33
Wraz z nową ofensywą Rosja zaczęła skutecznie zakłócać działanie Starlinków na Ukrainie; łączność internetowa, jaką zapewniają, dawała do tej pory siłom ukraińskim gwarancję sprawnej komunikacji i przewagę technologiczną - pisze w piątek "New York Times".

Sky News: Rosja produkuje amunicję artyleryjską trzy razy szybciej i cztery razy taniej niż Zachód

26.05.2024 16:38
Rosja produkuje pociski artyleryjskie około trzy razy szybciej niż zachodni sojusznicy Ukrainy i za około jedną czwartą ich kosztów - podała w niedzielę stacja Sky News, przywołując udostępnioną jej analizę firmy konsultingowej Bain & Company.

Program "Tarcza Wschód". Fortyfikacje, zapory i najnowocześniejsze systemy monitorowania

27.05.2024 15:31
Systemy wykrywania i ostrzegania, wysunięte bazy, węzły logistyczne, umocnienia czy systemy antydronowe - to elementy programu "Tarcza Wschód" przedstawionego w poniedziałek przez kierownictwo MON i Sztabu Generalnego. Program ma zostać zrealizowany do 2028 roku i kosztować ok. 10 mld zł.