Redakcja Polska

Nie żyje Aleksander Doba, niestrudzony kajakarz i podróżnik

24.02.2021 12:25
Aleksander Doba jako pierwszy człowiek trzykrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, opłynął też kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał.
Audio
  • Aleksander Doba nie żyje. Wspomnienia zebrała Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Aleksander Doba
Aleksander DobaFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Rodzina Aleksandra Doby poinformowała, że zmarł śmiercią podróżnika, spełniając swoje kolejne marzenie - zdobywając najwyższy szczyt Afryki Kilimandżaro. Miał 74 lata.

Ocean Atlantycki kajakiem przepłynął trzykrotnie. Po raz pierwszy wyruszył w rejs 26 października 2010 roku z Senegalu. W ciągu 99 dni siłą własnych mięśni pokonał niemal 5400 kilometrów. 2 lutego 2011 roku dotarł do Brazylii. Wówczas pokonał Atlantyk w najwęższym miejscu.

Kolejną wyprawę zorganizował tak, by przepłynąć ocean tam, gdzie jest on najszerszy - między najbardziej oddalonymi od siebie punktami położonymi w Europie i Ameryce Północnej. Zrealizował ten plan między 5 października 2013 a 19 kwietnia 2014 roku. Tym razem płynął od portu w Lizbonie do portu New Smyrna Beach na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Na oceanie spędził 167 dni, pokonał trasę długości ponad 12 tysięcy 400 kilometrów w dwóch etapach. Niekorzystne wiatry na zachodnim Atlantyku wymusiły bowiem na kajakarzu zawinięcie na Bermudy.

Trzecią wyprawę zorganizował w odwrotnym kierunku niż drugą - z Ameryki do Europy. Wypłynął w ten rejs 16 maja 2017 roku z Nowego Jorku, by po 110 dniach - 3 września - dopłynąć do wybrzeży Francji.

Aleksander Doba w 2015 roku otrzymał tytuł "podróżnika roku" w internetowym głosowaniu magazynu "National Geographic". Za swoje osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015) oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2018).

Wyprawa na najwyższy szczyt Afryki okazała się dla słynnego podróżnika ostatnią w życiu. Aleksander Doba zmarł podczas zdobywania Kilimandżaro 23 lutego 2021 r. w wieku 74 lat.

IAR/ep

 

Ks. Rytel-Andrianik: Episkopat chce poszerzyć komunikację zagraniczną, także dla Polonii

23.02.2021 14:44
Informacje z życia Kościoła w Polsce będą jeszcze bardziej obecne w zagranicznych mediach, tak by docierały do ludzi na całym świecie – mówi ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Konferencji Episkopatu Polski. Podkreśla też wagę współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy.

Priorytety Instytutu Adama Mickiewicza. Jak w czasie pandemii promować polską kulturę za granicą?

23.02.2021 16:30
Rok Lema, projekt „Ogród Krzysztofa Pendereckiego”, sezon polsko-szkocki i polski design – to tegoroczne priorytety Instytutu Adama Mickiewicza.

Dziesięć uczelni z grantami NAWA. Środki wesprą m.in. badania nad COVID-19

24.02.2021 10:29
Dziesięć uczelni otrzymało granty Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) na dofinansowanie projektów naukowych, których realizacja przyczyni się do rozwiązania kluczowych dla społeczeństwa problemów naukowych. Dziewięć projektów poświęconych jest badaniom związanym z pandemią COVID-19. Łączna kwota dofinansowanych projektów to ponad 2 mln zł.