X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Teksty o Konstytucji 3 maja ukazały się w 63 krajach, dobiega też końca kampania o wybitnych Polkach

19.05.2021 17:00
Teksty przybliżające Konstytucję 3 maja ukazały się w 22 językach w 63 krajach; przekaz o wybitnych Polkach miał 2 mln odsłon w mediach społecznościowych – powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, podsumowując te dwie kampanie.
Grafika promująca akcje Outstanding Polish Women
Grafika promująca akcje Outstanding Polish WomenŹródło: MSZ

- Dwa tygodnie temu mieliśmy okazję świętować 230. rocznicę przyjęcia Konstytucji 3 maja, pomimo obostrzeń pandemicznych to świętowanie miało wymiar globalny i widowiskowy - powiedział w środę wiceminister.

Dodał, że "dziedzictwo ostatniego z Jagiellonów, kontynuowane przez twórców Konstytucji 3 maja, stanowi źródło, z którego mogą czerpać nie tylko Polska, ale też Litwa, Estonia, Ukraina, Białoruś czy Mołdawia", i do dziś inspiruje.

- Z tego powodu te obchody miały wymiar międzynarodowym, w szczególności bilateralny, polsko-litewski. Od ponad roku obydwa ministerstwa spraw zagranicznych pracowały nas wspólnymi projektami obchodów - powiedział wiceszef MSZ.

Wizyta prezydentów Litwy, Łotwy Estonii i Ukrainy

Przypomniał wizytę prezydentów Litwy, Łotwy Estonii i Ukrainy i ich udział w obchodach 3 maja w Warszawie, wizytę premiera Morawickiego w Wilnie i spotkanie Ingridą Šimonyte, a także przesłanie szefów MSZ obu krajów, w którym Zbigniew Rau i Gabrielus Landsbergis odnieśli się do wspólnej historii i strategicznego partnerstwa między obu krajów.

Zwrócił uwagę na wystawy w Niderlandach, Niemczech, Czechach, Słowacji, Bułgarii oraz koncerty, zwłaszcza na Kwirynale, a także w Edynburgu, Petersburgu, i Limie.

- W prasie w 63 państwach w 22 językach ukazały się łącznie 92 teksty poświęcone rocznicy Konstytucji, których autorami byli m in prezydent Andrzej Duda, prezes IPN Jarosław Szarek, prof. Zdzisław Krasnodębski, a w Madrycie i Mediolanie ukazały się artykuły historyków w czasopismach historycznych - wyliczał Szymon Szynkowski vel Sęk.

Promocja książki "The Constitution of 3 May 1791"

Dodał, że polskie placówki promowały też wydaną przez Muzeum Historii Polski książkę brytyjskiego profesora Richarda Butterwicka "The Constitution of 3 May 1791".

Przypomniał też okolicznościowy koncert "Strasznego Dworu" - opery, którą Stanisław Moniuszko "stworzył w cieniu mitu Konstytucji 3 maja i ducha dziedzictwa Rzeczypospolitej obojga narodów"; zwrócił uwagę na układankę, której 500 elementów składa się w obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 maja 1791", i na animację opisującą namalowane postaci.

- Dobiega końca inna akcja wizerunkowa promująca Polskę i Polaków za granicą – mowa o kampanii Outstanding Polish Women - powiedział wiceszef MSZ. Zaznaczył, że o ile w kampanii o Konstytucji 3 maja postawiono na bardziej tradycyjny przekaz, akcja promująca wybitne Polki jest ukierunkowana bardziej na media elektroniczne.

- Przekaz o wybitnych Polkach dotarł do użytkowników social mediów ponad 2 mln razy, na Twitterze kampania do dnia dzisiejszego uzyskała niespełna milion wyświetleń, na Facebooku niespełna 70 tys. wyświetleń – poinformował. Dodał, że platformami kampanii stały się także kanał poland.pl oraz instytuty polskie i placówki zagraniczne na całym świecie.

Przypomniał, że kampania przybliżająca wkład Polek w naukę, sztukę, literatura, sport ich działalność społeczną i polityczną, rozpoczęła się od plenerowej wystawy otwartej 24 marca – w dniu pamięci Polaków ratujących Żydów - od prezentacji Ireny Sendlerowej. Kampania objęła także Marię Skłodowską-Curie, Wisławę Szymborską, Olgę Tokarczuk, Olgę Boznańską, Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, Wandę Rutkiewicz, Annę Walentynowicz, Marię Siemionow oraz osiem pierwszych posłanek, gdy kobiety w Polsce zdobyły prawa wyborcze.

Odnosząc się do sprawy zakupu podparyskiego domu Marii i Pierre’a Curie, wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk powtórzył, że "sprawa jest na bardzo wstępnym etapie weryfikacji, po pierwsze historii i związania tego domu z małżeństwem Curie". Dodał, że służby dyplomatyczne pozostają w stałym kontakcie z właścicielem nieruchomości.


PAP/dad

Ambasador RP w Rosji: słowa Putina odbieram jako pozytywny sygnał

18.05.2021 14:40
Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski powiedział we wtorek, że odbiera jako sygnał pozytywny dla relacji z Polską słowa prezydenta Rosji Władimira Putina, który przyjmując listy uwierzytelniające mówił o potrzebie bardziej pragmatycznych kontaktów z Polską.

Brytyjski historyk: rozmiar niemieckich zbrodni w Polsce wynikał z pobudek ideologicznych

19.05.2021 09:54
Rozmiaru niemieckich zbrodni popełnionych na Polakach w 1939 r. nie wyjaśniają okoliczności wojenne, lecz wynikał on z pobudek ideologicznych - napisał brytyjski historyk Roger Moorhouse w najnowszym numerze "Studiów nad Totalitaryzmami i XX Wiekiem".

MSZ: analizujemy informacje o zamiarze odstąpienia USA od sankcji wobec spółek budujących Nord Stream 2

19.05.2021 13:13
MSZ analizuje informacje o zamiarze rezygnacji przez administrację Stanów Zjednoczonych z nałożenia sankcji wobec spółek budujących gazociąg Nord Stream 2 – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.