X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na Litwę dotarł polski transport z pomocą humanitarną w związku z nielegalną migracją

10.09.2021 07:57
Na Litwę przybył w czwartek z Polski transport z pomocą humanitarną w związku z kryzysem migracyjnym na litewsko-białoruskiej granicy. - Polska w odpowiedzi na zgłoszone przez Litwę zapotrzebowanie pomocowe w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności przesyła kolejne materiały - przekazała w komunikacie ambasada RP w Wilnie.
Audio
  • Do Wilna dotarł kolejny transport z pomocą humanitarną z Polski. Nasz kraj wspiera Litwę w związku z kryzysem migracyjnym. Materiał Kamila Zalewskiego
  • Na Litwę przybył w czwartek z Polski transport z pomocą humanitarną w związku z kryzysem migracyjnym na litewsko-białoruskiej granicy. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Transport, który dotarł na Litwę
Transport, który dotarł na Litwę Źródło: Twitter/Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP @MSZ_RP

Konwój zawiera pomoc od Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), m.in. pięć dużych namiotów, 500 poduszek i 200 łóżek. - Granica Litwy jest granicą całej Unii Europejskiej. Litwa broni również nas i w naszym interesie jest, by Litwa była jak najlepiej wyposażona - powiedziała dziennikarzom ambasador Polski w Wilnie Urszula Doroszewska.

Jest to już trzeci transport z pomocą humanitarną, który Litwa otrzymała z Polski. Jeden przysłało Ministerstwo Obrony Narodowej, dwa pozostałe pochodzą z RARS. W lipcu Polska przekazała Litwie pomoc humanitarną o wartości prawie 200 tys. euro, m.in. namioty z wyposażeniem, generatory prądu, koce i łóżka polowe. 

"Dziękujemy Polsce za wsparcie" – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Arnoldas Abramaviczius, którego w komunikacie cytuje resort. Wiceminister przypomniał, że Polska wspiera Litwę "nie tylko przekazując niezbędne przedmioty", ale także że "Litwę wspierają polscy urzędnicy i eksperci".

"Obecnie sytuacja na granicy ustabilizowała się, ale współpraca i koordynacja działań w celu ochrony wspólnej zewnętrznej granicy Unii Europejskiej pozostaje sprawą bardzo ważną" - zaznaczył Abramaviczius.

"Polska jest ważnym partnerem i sojusznikiem Litwy w strukturach UE i NATO – wskazuje się w komunikacie. - Intensywna współpraca Litwy i Polski na wszystkich poziomach odzwierciedla wspólne interesy obu krajów, w tym w dziedzinie polityki wschodniej i bezpieczeństwa, oraz podobny stosunek do wyzwań regionalnych i globalnych".

Litwa w ramach unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności otrzymała pomoc humanitarną już z 18 krajów UE. W związku z kryzysem migracyjnym na Litwie pracują unijni eksperci, tłumacze, straż graniczna, pracownicy socjalni i ankieterzy z agencji Frontex, Europolu i Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu.

Od tygodnia litewskich funkcjonariuszy w ochronie granicy wspiera 53 polskich policjantów.

Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku granicę litewsko-białoruską, wynosi już prawie 4200. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów. Minionej doby litewscy pogranicznicy na granicy z Białorusią zawrócili około 40 nielegalnych migrantów.


PAP/IAR/dad

Wizyta prezydenta na Węgrzech. Andrzej Duda zostanie uhonorowany węgierskim odznaczeniem państwowym

09.09.2021 12:29
- W Budapeszcie od oficjalnego powitania rozpoczęła się w czwartek wizyta na Węgrzech prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Polski przywódca spotka się m.in. z prezydentem Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem. 

Prezydent Duda w Budapeszcie: strzeżemy granic UE ze wszystkich sił

09.09.2021 14:42
Nasz obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie. Strzeżemy tych granic ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w czwartek w Budapeszcie z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

Dolny Śląsk Natalii i Tomasza. Angielski „Pokój i Spokój” w poniemieckim domu

09.09.2021 15:19
„Wróciliśmy do Polski z konkretnym pomysłem na nasze życie. Chcieliśmy prowadzić klimatyczny pensjonat, w jakich mieliśmy okazję mieszkać podróżując po Wyspach w czasie naszej brytyjskiej emigracji. Szkopuł w tym, że nie mieliśmy doświadczenia w turystyce. To nas jednak nie zniechęciło. Dwa lata szukaliśmy odpowiedniego domu. Zauroczył nas poniemiecki budynek na Dolnym Śląsku. Było sielsko i po angielsku. Po ośmiu miesiącach generalnego remontu i pracy po kilkanaście godzin na dobę, mieliśmy również pokoje dla gości” - wspominają, dziś już z uśmiechem, Natalia i Tomasz Marszałek.