Redakcja Polska

Miliard złotych dla polskich szkół. Minister edukacji ogłasza nowy projekt rządowy

15.09.2021 15:15
Miliard złotych na nowoczesny sprzęt trafi do polskich szkół - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, ogłaszając nowy rządowy program "Laboratoria przyszłości".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne shutterstock

- Program skierowany do szkół podstawowych, w ramach którego placówki otrzymają pieniądze na zakup między innymi drukarek 3D, robotów, kamer i innego sprzętu, rozwijającego umiejętności praktyczne uczniów - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- Miliard złotych na laboratoria przyszłości, na nowoczesny sprzęt w szkołach podstawowych, który będzie służył rozwijaniu kompetencji przyszłości naszych dzieci. To największy tego typu program rządowy w polskich szkołach, unowocześniający polską naukę. Startujemy już dziś. Konsultacje co do ostatecznego katalogu tego sprzętu który proponujemy będą trwały przez dwa tygodnie, a za dwa tygodnie czekamy na zgłoszenia organów prowadzących - dodał Przemysław Czarnek.
Pełnomocnik premiera do spraw GovTevh Justyna Orłowska mówiła, że z programu będzie mogła skorzystać każda z 15 tysięcy szkół podstawowych - Laboratoria będą wykorzystywane w trakcie zajęć lekcyjnych, ale także w zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań, ale też do indywidualnych inicjatyw, czy to grupowych, czy to pojedynczych uczniów, którzy będą chcieli z tego skorzystać, celem rozwijania kompetencji przyszłości - tłumaczy Justyna Orłowska.
Dodała również - Polski rząd postawił sobie zadanie, by nie wracać do szkoły sprzed pandemii (...). Wracamy do szkoły z nowoczesnym sprzętem - powiedziała Orłowska. Podała, że katalog sprzętu, który może trafić do szkół liczy 150 pozycji i nie jest zamknięty, można zgłaszać propozycje, o co może być rozszerzony. Konsultacje potrwają do 30 września.

Aby otrzymać wsparcie, szkoły będą zgłaszać się do swoich organów prowadzących, które następnie wystąpią do właściwego wojewody o przyznanie wsparcia. We wnioskach szkoły i samorządy będą podawać jedynie podstawowe dane, a cały proces będzie odbywał się elektronicznie. Wnioski rozpatrywane będą (a wsparcie przyznawane) na bieżąco, tak, aby środki finansowe trafiły do szkół tak szybko jak to możliwe. Kwoty przekazane szkołom będą zależeć od liczby uczniów, którzy się w nich uczą.

Nabór wniosków do programu rozpocznie się 1 października. Program potrwa dwa lata.


IAR/PAP/dad

"Solidarni z Libanem" - Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera Libańczyków

15.09.2021 12:23
Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wysyła dziś transport z pomocą humanitarną do Libanu.

Wybory w Rosji. Nawalny opublikował listę popieranych kandydatów do parlamentu

15.09.2021 14:05
Współpracownicy Aleksieja Nawalnego opublikowali listę kandydatów do Dumy Państwowej, których powinni poprzeć Rosjanie. Wymyślone przez opozycjonistę tak zwane "mądre głosowanie" polega utrudnieniu zdobycia mandatów jak największej liczbie polityków wystawionych przez rządzącą partię Jedna Rosja i wprowadzeniu na ich miejsce osób z innych partii, które w wielu kwestiach mają inne zdanie niż Kreml.

Polscy europosłowie podzieleni w ocenie orędzia szefowej Komisji Europejskiej o stanie Unii

15.09.2021 14:25
Europosłowie z Polski wyrażali w środę w Parlamencie Europejskim odmienne opinie na temat orędzia przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o stanie UE. Zdaniem Beaty Szydło z PiS w Unii panuje bałagan. Z kolei Andrzej Halicki z PO wzywał do zwiększania współpracy w ramach Wspólnoty.