Redakcja Polska

Presja migracyjna. Na pograniczu litewsko-białoruskim przestał obowiązywać stan wyjątkowy

15.01.2022 14:41
Na Litwie przy granicy z Białorusią od północy czasu lokalnego przestał obowiązywać stan wyjątkowy. Został on wprowadzony w listopadzie. Decyzja miała związek z napływem nielegalnych migrantów.
Audio
  • Na pograniczu litewsko-białoruskim przestał obowiązywać stan wyjątkowy. O szczegółach - Kamil Zalewski
Budowa zasieków na granicy litesko-białoruskiej
Budowa zasieków na granicy litesko-białoruskiejshutterstock/Radowitz

Litewski rząd podkreśla, że jeżeli sytuacja na granicy z Białorusią ulegnie pogorszeniu, to w trybie pilnym stan wyjątkowy zostanie przywrócony. Wilno zapowiada też, że kontrole na pograniczu pozostaną wzmożone.


Posłuchaj
00:48 11502513_1.mp3 Na pograniczu litewsko-białoruskim przestał obowiązywać stan wyjątkowy. O szczegółach - Kamil Zalewski

 

Stan wyjątkowy nie został przedłużony, ponieważ ostatnio litewskie służby graniczne odnotowują mniejszą liczbę prób forsowania granicy. Wilno szacuje, że na Białorusi w dalszym ciągu może przebywać kilka tysięcy osób, które będą próbowały wykorzystać przez Litwę przedostać się do Unii Europejskiej. Coraz częściej odnotowywane są próby forsowania granicy również od strony rosyjskiej.

Szef Państwowej Służby Ochrony Granic Rustamas Liubajevas powiedział, że powrót do normalnego trybu pracy straży granicznej nie jest na razie planowany. Zaznaczył też, że Litwa stworzyła skuteczny mechanizm, który pozwala dynamicznie i elastycznie reagować na zmianę sytuacji na granicy.

Tymczasem liczba prób forsowania granicy wczoraj wzrosła. W ciągu doby na Litwę próbowało dostać się 18 osób. To najwięcej w ciągu doby w tym roku.

Nie ustają też próby przedostania się na teren UE przez granicę łotewską. Tam wczoraj zawrócono 32 osoby. Od poniedziałku straż graniczna Łotwy nie wpuściła na terytorium kraju w sumie około 150 migrantów.


IAR/dad

"Z terrorystą nie należy siadać do negocjacji". Wilczewski o reakcji Litwy na rozmowę Merkel-Łukaszenka

17.11.2021 17:46
- W ostatnim roku na Litwie panowało podejście, że nie należy siadać do stołu negocjacyjnego z państwem - w szczególności dotyczyło to Mińska - które faktycznie jest państwem terrorystycznym. Podobnie reagowano na doniesienia ws. rozmowy Merkel z Łukaszenką - powiedział w audycji "Świata pogląd" na antenie Polskiego Radia 24 Dominik Wilczewski, dziennikarz "Przeglądu Bałtyckiego".

Kryzys na Wschodzie. Schetyna: oczekuję zbudowania przekonania, że jesteśmy partnerem dla NATO

22.12.2021 09:20
– Oczekuję od prezydenta i od rządu więcej aktywności, zbudowania przekonania, że jesteśmy partnerem dla NATO i częścią podmiotową UE, że mamy tam partnerów i przyjaciół, a nie walczymy ze wszystkimi i rujnujemy swoją międzynarodową pozycję – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia były szef PO, obecny poseł tej partii Grzegorz Schetyna.