X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ślubowanie polskich sportowców przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie

26.01.2022 12:30
Do stolicy Chin wyleciało 110 sportowców i członków kadry towarzyszącej polskiej ekipie olimpijskiej. We wtorek  w Warszawie odbyło się uroczyste ślubowanie kadry.
Audio
  • Ślubowanie polskich olimpijczyków - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Słowa przysięgi wypowiedziała w imieniu sportowców rywalizująca w short tracku Natalia Maliszewska
Słowa przysięgi wypowiedziała w imieniu sportowców rywalizująca w short tracku Natalia MaliszewskaFoto: PAP/Piotr Nowak

Sportowcy odebrali nominacje oraz ślubowali wierność olimpijskim zasadom rywalizacji. Polska kadra liczy w sumie 57 zawodników, do Pekinu poleci także 71 osób kadry towarzyszącej a więc trenerów, lekarzy, związkowców i fizjoterapeutów. W Pekinie będą też dziennikarze Polskiego Radia, którzy będą relacjonować igrzyska.

Chorążymi reprezentacji Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie będą panczeniści Zbigniew Bródka i Natalia Czerwonka. Zapowiedział to prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

37-letni Bródka wystąpi w zimowych igrzyskach po raz czwarty w karierze. Największymi sukcesami panczenisty Błyskawicy Domaniewice, który polską flagę niósł także podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Pjongczangu w 2018 roku, jest zdobycie złotego medalu igrzysk w Soczi na 1500 m oraz brązowego w zawodach drużynowych. Przed trwającym sezonem Bródka nie startował w zawodach, a jedynie trenował, i wydawało się, że wkrótce zakończy karierę. Tej zimy wrócił jednak do wyczynowego sportu i udało mu się wywalczyć kwalifikację olimpijską w biegu ze startu wspólnego oraz na swoim koronnym dystansie 1500 m. O cztery lata młodsza Natalia Czerwonka również stała na podium w Soczi w 2014 roku - wraz z koleżankami zdobyła srebro w zawodach drużynowych. W Pekinie ponownie wystartuje w tej konkurencji, a ponadto będzie się ścigać na 1500 m.

Na uroczyste ślubowanie stawili się reprezentanci Polski w biathlonie, łyżwiarze szybcy rywalizujący na torze krótkim, a także panczeniści startujący na torze długim, kombinatorzy norwescy, saneczkarze, snowboardziści, dwie narciarki alpejskie oraz rywalizująca w biegach narciarskich Magdalena Kobielusz.

Dotychczasowy dorobek Polski w zimowej olimpiadzie to 22 medale - po siedem złotych i srebrnych oraz osiem brązowych. Pod znakiem zapytania stoi występ panczenistów - Karoliny Bosiek i Damiana Żurka, którzy uzyskali pozytywne wyniki testu na koronawirusa. W środę mieli wylecieć do stolicy Chin wraz z pozostałymi reprezentantami, zamiast tego udali się na izolację. W rozmowie z dziennikarzami Andrzej Kraśnicki przyznał, że w Pekinie obowiązuje wyjątkowo surowy reżim sanitarny co powinno przyczynić się do zachowania bezpieczeństwa zawodników. Przyznał jednak, że koronawirus jest jednym z głównych zagrożeń podczas igrzysk

W kadrze Polski znalazło się 57 sportowców: 30 kobiet i 27 mężczyzn. Podczas wtorkowej ceremonii zabrakło łyżwiarzy figurowych, skoczków narciarskich oraz części biegaczy narciarskich i alpejczyków. Oni ślubowanie złożą już w Chinach. W XXIV zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie wezmą udział zawodnicy z 84 państw świata. Sportowcy będą rywalizować w ponad 100 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportu, z czego polscy zawodnicy wystartują w 10 dyscyplinach. Igrzyska w Pekinie potrwają od 4 do 20 lutego.

IAR/ep

 

 

 

Wystawa internetowa "#Moja Pamiątka'' w Muzeum Historii Polski

25.01.2022 16:01
Wirtualana wystawa jest efektem akcji #Moja Pamiątka, w ramach której do Muzeum Historii Polski wpłynęło kilkaset relacji i wspomnień. Opowiada ona o wydarzeniach z historii Polski od XIX wieku po czasy współczesne z perspektywy pojedynczych osób i ich rodzin.

Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy. Chodzi o ustawę o pisowni oryginalnych nazwisk

26.01.2022 07:45
Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausedzie za podpisanie ustawy o pisowni oryginalnych nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości.

Polska przekazała milion szczepionek przeciwko COVID-19 dla afgańskich uchodźców w Iranie

26.01.2022 12:24
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o przekazaniu afgańskim uchodźcom w Iranie miliona szczepionek przeciwko COVID-19.