Redakcja Polska

Polska służba zdrowia gotowa do pomocy uchodźcom

04.03.2022 13:46
System opieki zdrowotnej jest przygotowany do udzielania pomocy medycznej uchodźcom z Ukrainy oraz rannym w wyniku działań wojennych – zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski.
Audio
  • Polska służba zdrowia gotowa do pomocy - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Uchodźcy na granicy
Uchodźcy na granicyFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Polska służba zdrowia przyjmie osoby, które o własnych siłach przekroczyły granicę z Polską oraz rannych. W całej Polsce pracuje 27 punktów recepcyjnych dla uchodźców, z czego 13 przy granicy z Ukrainą, w których potrzebujący otrzymają podstawową opiekę medyczną. - W razie potrzeby, po badaniu w tych punktach, uchodźcy będą przewożeni do szpitali. Przy każdym z nich może lądować helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - mówił minister Adam Niedzielski.

Polacy chcą oddawać krew, na tę chwilę nie jest to jednak koniczne. Minister zdrowia apelował, by zaczekać na sygnał resortu. Jak mówił, głównym celem jest obecnie pomoc Ukrainie o charakterze celowanym. Chodzi o odpowiedź na konkretne potrzeby i uniknięcie sytuacji, w której leki lub krew mogłyby się zmarnować - na przykład poprzez niewłaściwe przechowywanie.

Polska pomaga również Ukraińcom na terenie ich kraju. Naszym sąsiadom przekazywana jest pomoc materialna w postaci środków medycznych i leków, przekażemy również 21 karetek pogotowia. Na Ukrainę ruszyły one w czwartek i piątek – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.   

Resort zdrowia jest w ścisłym kontakcie z ukraińskim ministrem zdrowia i z ambasadą ukraińską w Polsce, która przekazuje informacje o potrzebnych lekach i sprzęcie. Jak mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, która przygotowała kolejny już transport na Ukrainę, brakuje tam m.in. środków do opatrywania ran.

Z Warszawy na Ukrainę wyjechał transport środków medycznych - wsparcie dla czterech punktów pomocy charytatywnej, które rok temu otworzył Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wraz Górnośląskim oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Punkty te służą osobom niepełnosprawnym.  

Ukraińcy, przybywający do Polski, mają możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19. Warunkiem jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może to być dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. Dzieci przybyłe do Polski z Ukrainy można będzie również bezpłatnie zaszczepić przeciw chorobom ujętym w kalendarzu szczepień – informuje resort zdrowia.

IAR/ep

Stanisław Żaryn: wszyscy, którzy szukają schronienia, zostaną przyjęci przez Polskę

03.03.2022 12:20
Wszyscy, którzy w wyniku agresji Rosji na Ukrainę szukają schronienia, zostaną przyjęci przez Polskę - zapewnił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Skomentował tak wpis na Twitterze straży granicznej o liczbie uchodźców.

Ewakuacja Polaków z Ukrainy. Przybyły już trzy konwoje ze Lwowa

03.03.2022 12:47
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał, że "we współpracy z innymi instytucjami MSZ i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie zorganizowały trzy konwoje ratujące Polaków z terenów objętych wojną".

Polacy i Polonia pomagają uchodźcom z Ukrainy

04.03.2022 11:55
Fundacja Ave z Warszawy od wielu lat realizuje wakacyjne programy dla młodzieży z organizacją partnerską z Ukrainy. „Jak tylko dotarły do nas informacje o działaniach zbrojnych na terenie Ukrainy skontaktowaliśmy się z naszymi ukraińskimi partnerami i zaproponowaliśmy pomoc w ewakuacji do Polski, zorganizowanie mieszkania w Warszawie, zabezpieczenia podstawowych potrzeb bytowych” - relacjonuje Bartłomiej Włodkowski, prezes fundacji.