Redakcja Polska

Szczyt G20. Dmytro Kułeba: miejsce Rosji jest przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości

08.07.2022 14:56
Miejsce Rosji jest przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, a nie na forach międzynarodowych - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas spotkania szefów dyplomacji państw G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.
Siergiej Ławrow opuścił szczyt G20 w trakcie wystąpienia Dmytro Kułeby
Siergiej Ławrow opuścił szczyt G20 w trakcie wystąpienia Dmytro KułebyPAP/EPA/ANGELO CARCONI

"Wojna rozpętana przez Rosję pozbawia ją prawa uczestnictwa w międzynarodowych gremiach" – oświadczył Kułeba w wystąpieniu skierowanym do ministrów państw G20 za pośrednictwem łącza wideo. "Jej miejsce jest przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości" - podkreślił, cytowany przez agencję Ukrinform.

Zaznaczył, że wspólnota międzynarodowa powinna mieć instrumenty do obrony przed państwami, które odrzucają ogólnie przyjęte normy, zasady i wartości, uważają, że okrutna siła ma przewagę nad współpracą i stawiają ultimatum zamiast poszukiwać dialogu.

"Dziś przy tym stole (obrad) zasiada jeden taki kraj – to Rosja. Szczerze mówiąc uważam, że po tym, co kraj ten zrobił przez ostatnie pół roku, nie powinno być dla niego miejsca na żadnych międzynarodowych forach. Państwu, które prowadzi wojnę najeźdźczą ze swoim sąsiadem i popełnia okrutne zbrodnie na ludności cywilnej, należy wskazać jedno miejsce - przed trybunałem międzynarodowym" - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Kułeba: skutki tej wojny odczuje cały świat

Dodał również, że zgubne skutki rosyjskiej agresji są odczuwalne daleko poza granicami Ukrainy i doświadczyła ich juz większość krajów reprezentowanych na piątkowym spotkaniu. Wezwał jego uczestników do zdecydowanej globalnej odpowiedzi na rosyjską agresję, która grozi kryzysem żywnościowym i energetycznym. Pokazanie Rosji jej właściwego miejsca jest - według Kułeby - światowym wyzwaniem numer jeden.

Według agencji Ukrinform biorący udział w spotkaniu na Bali minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow opuścił salę obrad podczas wystąpienia Kułeby, a wcześniej szefowie dyplomacji pozostałych państw nie zgodzili się na wspólną fotografię z Ławrowem.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Rosja Bali G20

Swiatłana Cichanouska z wizytą w Warszawie. Rozmowy o sytuacji na Białorusi

08.07.2022 12:34
Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Według prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej jednym z tematów rozmowy było też wsparcie dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej. 

Polski wywiad przechwycił kolejne rozmowy rosyjskich żołnierzy

08.07.2022 13:59
Agencja Wywiadu przechwyciła kolejne rozmowy żołnierzy, uczestniczących w agresji Rosji na Ukrainę, z których wynika, że mają oni świadomość przeciągających się działań - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Ukraińska flaga na Wyspie Węży. Prezydent Zełenski: nasz kraj nie zostanie złamany

08.07.2022 16:37
Niech każdy rosyjski kapitan, na pokładzie statku czy samolotu, ujrzy ukraińską flagę na Wyspie Węży i pojmie, że nasz kraj nie zostanie złamany - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, odgrażającego się, że obecne rosyjskie działania na Ukrainie to dopiero początek kampanii.