Redakcja Polska

Antywojenny protest Ukraińców pod ambasadą Rosji w Warszawie

17.07.2022 18:40
Blisko dwie i pół godziny protestowali głównie Ukraińcy pod ambasadą Rosji w Warszawie na ulicy Belwederskiej. Zgromadzenie miało charakter pokojowy.
Ambasada Rosji w Warszawie
Ambasada Rosji w WarszawiePAP / Albert Zawada

Nie doszło do żadnych incydentów - podała stołeczna policja. Demonstracja rozpoczęła się w niedzielę o godz. 14. Uczestnicy zajęli całą ulicę i chodnik przez budynkiem ambasady. Wznoszono okrzyki, np.: "Rosja to terroryści", "Embargo".

Protest zorganizowany przez Euromaidan Warszawa odbył się pod hasłem #terrorussia. Wśród demonstrujących byli też Polacy. W czasie manifestacji odbył się happening. Z matrioszki wyrzucono plastikowe rakiety z nazwami ukraińskich miast, które Rosja atakowała śmiercionośnymi pociskami. "Taka jest prawdziwa twarz Rosji - państwa terrorystycznego" - mówili organizatorzy. Dziękowali także Polakom za okazaną pomoc Ukrainie i Ukraińcom. 

Jak przekazał nadkom. Jarosław Florczak z Komendy Stołecznej Policji, podczas demonstracji ruch na ul. Belwederskiej w niedzielę był wstrzymany od godz. 14 do 16.30. Na zgromadzeniu, które zabezpieczała policja, nie doszło do żadnych incydentów. Protest zakończył się wspólnym odśpiewaniem hymnu Ukrainy.

PAP/ks

Specjalny status dla Polaków na Ukrainie. "Ten gest pokazuje jak zbliżyła się Polska z Ukrainą"

16.07.2022 16:35
Prezydent Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie - poinformowało biuro prezydenta Ukrainy. Jak podkreślono, projekt ustawy o "prawnych i socjalnych gwarancjach" dla obywateli Polski na Ukrainie to znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji zbrojnej oraz realizacja zasady wzajemności.

Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie o współpracy z ukraińskimi i białoruskimi organizacjami

17.07.2022 09:50
"Okazało się, że nasze zadanie opowiadania o Polsce jest związane z opowiadaniem o naszych sąsiadach. Czerpiemy przy tym sporo z myśli i dorobku Jerzego Giedroycia" - mówi Hanna Radziejowska.

Ósma rocznica zestrzelenia MH17. Szef dyplomacji UE wzywa Rosję do uznania odpowiedzialności

17.07.2022 12:30
17 lipca 2014 roku maszyna malezyjskich linii lotniczych leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii.

Prezydent Wołodymyr Zełenski: Rosja nadal sieje śmierć

17.07.2022 18:44
Rosja nadal sieje na ukraińskiej ziemi smutek i śmierć - oświadczył prezydent Ukrainy w niedzielę, kiedy mija osiem lat od zestrzelenia nad Donbasem samolotu Malaysia Airlines rejsu MH17.