Redakcja Polska

Rosjanie uciekają przed mobilizacją. KE ma zaktualizować wytyczne wizowe pod kątem bezpieczeństwa

26.09.2022 17:05
Komisja Europejska ma zaktualizować wytyczne wizowe pod kątem bezpieczeństwa - to wnioski ze spotkania ambasadorów unijnych krajów poświęconego uciekającym przed mobilizacją Rosjan. Czechy zwołały naradę w ramach mechanizmu reagowania kryzysowego, o czym jako pierwsza informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Audio
  • Spotkanie kryzysowe w Unii ws. uciekających Rosjan - KE ma zaktualizować wytyczne wizowe pod kątem bezpieczeństwa. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Po ogłoszonej przez Putina mobilizacji, mężczyźni w Rosji chwytają się różnych sposobów, by uniknąć wysłania na front
Po ogłoszonej przez Putina mobilizacji, mężczyźni w Rosji chwytają się różnych sposobów, by uniknąć wysłania na frontPAP/ANATOLY MALTSEV

Narodowe bezpieczeństwo krajów członkowskich musi być brane pod uwagę - podkreślili po spotkaniu ambasadorowie. Przeważały głosy, że obecnie nie można dawać pretekstu Rosjanom w wieku poborowym do przekraczania granic i że to nie jest moment na ogłaszanie woli do przyznawania azylu Rosjanom uciekającym przed mobilizacją. „Nie możemy teraz wysyłać zaproszenia, by 25 milionów młodych osób, stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa przyjechało do Europy. Nie wysyłajmy sygnału dla Putina, by próbował hybrydowego ataku” - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.


Posłuchaj
00:50 11960462_1.mp3 Spotkanie kryzysowe w Unii ws. uciekających Rosjan - KE ma zaktualizować wytyczne wizowe pod kątem bezpieczeństwa. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Przedstawiciele Polski i krajów bałtyckich podkreślali, że razem te państwa wstrzymały wydawanie wiz schengeńskich obywatelom Rosji i że jest zgoda jedynie na wizy humanitarne. Zdaniem tych krajów taka powinna być też decyzja pozostałych państw.

W tym miesiącu UE zgodziła się zawiesić umowę o ułatwieniach wizowych z Rosją po tym, jak kilka krajów unijnych zaprotestowało przeciwko obecności w UE turystów z Rosji, gdy reżim Putina toczy wojnę na Ukrainie.


IAR/Beata Płomecka/PAP/dad

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

26.09.2022 17:00
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Centrum Edukacyjne Bajka w Perth – jedna wielka polonijna rodzina

26.09.2022 16:05
Centrum Edukacyjne Bajka odgrywa ogromną rolę w podkreślaniu więzi z Polską. Jego zadaniem jest nauczanie języka polskiego, ale również pomoc w tworzeniu tożsamości kulturowej polskich dzieci w Szkocji.

"Kucharz Putina" oficjalnie przyznał się do kierowania Grupą Wagnera

26.09.2022 15:44
Związany z Kremlem biznesmen Jewgienij Prigożyn po raz pierwszy przyznał się publicznie do utworzenia Grupy Wagnera i kierowania nią. Prywatna armia według nieoficjalnych informacji jest na usługach Kremla, a jej najemnicy walczyli w Syrii, a teraz są obecni na Ukrainie.