Redakcja Polska

Rosyjska propaganda wykorzystuje emocje wokół powołań na ćwiczenia wojskowe

13.12.2022 17:34
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP przekazał, że rosyjska propaganda wykorzystuje emocje wokół powołań na ćwiczenia wojskowe. Planowane przez MON ćwiczenia są przedstawiane jako "cicha mobilizacja", która ma budzić ostry sprzeciw Polaków. "To próby wyolbrzymienia rzeczywistych planów MON" - zaznaczył Stanisław Żaryn.  
Żaryn: rosyjska propaganda wykorzystuje emocje wokół powołań na ćwiczenia wojskowe
Żaryn: rosyjska propaganda wykorzystuje emocje wokół powołań na ćwiczenia wojskowePAP/Tytus Żmijewski

"Rosyjska propaganda włącza się w promowanie przekazów korzystnych dla interesów Kremla. W ostatnich dniach kremlowski aparat propagandowy wykorzystuje przeciwko Polsce emocje wokół powołań na ćwiczenia wojskowe" - napisał na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP i zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Z jego obserwacji wynika, że rosyjskie kanały komunikacji promują najbardziej radykalne opinie i stanowiska, wskazując przy tym, że są one głosem całego polskiego społeczeństwa. W ten sposób - powołując się na "opinie Polaków" - prowadzą działania wymierzone w RP.

"Eksponowany jest m.in. wątek przywilejów niektórych grup zawodowych, które mają być wyłączone z ćwiczeń, to jest duchownych i polityków oraz kar grzywny i więzienia za niepoddanie się mobilizacji, co ma napotykać „ostry sprzeciw Polaków”" - wyjaśnił Żaryn.

Próby wyolbrzymiania planów MON

Jego zdaniem w działaniach propagandowych widoczne są próby wyolbrzymiania rzeczywistych planów MON związanych z ćwiczeniami wojskowymi. Ukazuje się je jako szkodliwy i uderzający w interesy Polaków krok. "Przy okazji Rosja realizuje swoje cele związane z walką informacyjną przeciwko RP. Ćwiczenia prezentowane są jako »tajna mobilizacja« w celu pozyskania nowych »najemników« na wojnę na Ukrainie oraz wzmacnianie sił zbrojnych RP przed »coraz bardziej prawdopodobnym« atakiem na Rosję i Ukrainę" - przekazał Żaryn.

Zwrócił uwagę, że Rosja przy okazji kolportuje również oskarżenia, że działania rządu to zamach na prawa oraz wolności obywatelskie i zmuszanie Polaków do służby wojskowej wbrew ich woli. "Jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazuje się zaangażowanie Polski po stronie Ukrainy w konflikcie z Rosją" - podkreślił Żaryn. Dodał, że w przekazie pojawiają się także sugestie, iż omawiane działania MON są przykładem opresyjności rządu i władz RP, podważają zaufanie obywateli do wojska polskiego i kreują państwo na "wroga Polaków".

"Te działania korespondują z szerszą kampanią przeciwko Polsce, prowadzoną przez rosyjską propagandę" - zaznaczył Żaryn. 


IAR/PAP/dad

Skandal korupcyjny w PE. Eva Kaili odwołana ze stanowiska wiceprzewodniczącej

13.12.2022 13:39
Parlament Europejski odwołał z funkcji wiceprzewodniczącą izby Evę Kaili - grecką polityk zamieszaną w skandal korupcyjny. Chodzi o sprawę kupowania wpływów przez Katar, państwo-gospodarza mundialu.

Coraz bardziej optymistyczne oceny Waszyngtonu w kwestii ukraińskiej zimowej kontrofensywy

13.12.2022 14:50
Władze wojskowe USA korygują swoje wcześniejsze oceny dotyczące prawdopodobieństwa ukraińskich operacji wojskowych w okresie zimowym - podkreślił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jak wynika z danych instytutu, zapowiedzi Waszyngtonu w tym względzie stają się coraz bardziej optymistyczne.

Rząd zbuduje nowe drogi. Premier Morawiecki: to program wart ponad 290 mld złotych

13.12.2022 15:41
- Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych to największy w historii Polski program budowy dróg - ekspresowych i autostrad - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Łączymy Polskę, łączymy Polaków i w ten sposób tworzymy też nowe perspektywy dla rozwoju przedsiębiorczości. Jest to zatem wehikuł rozwoju gospodarczego dla całej Polski - podkreślał.