Redakcja Polska

Wojna w Ukrainie scementowała relacje Polaków z Ukraińcami. Wyniki sondażu są jednoznaczne

17.12.2022 16:24
Stosunek Polaków do Ukraińców był pozytywny przed wojną, ale po jej wybuchu wzrósł poziom akceptacji dla ich bliskiej obecności. Dodatkowo, z upływem czasu ten poziom utrzymuje się wysoko, a Polacy uznają swoich wschodnich sąsiadów za podobnych do siebie - wynika z badań, których wyniki publikuje kwartalnik "Nauka" Polskiej Akademii Nauk.
Ukraińscy uchodźcy w Medyce
Ukraińscy uchodźcy w Medyce0simon0 SzymonLaszewski/Shutterstock

Z przeprowadzonych analiz wynika, że większość Polaków zaakceptowałaby osobę z Ukrainy jako współpracownika (94% badanych); jako sąsiada (95% badanych). Nieco mniej (92%) zaakceptowałoby osobę pochodzącą z Ukrainy jako członka rodziny. Średni poziom akceptacji Ukraińców nie zmienił się między trzecim a dziesiątym tygodniem wojny. Nadal pozostawał na podobnym wysokim poziomie.

Autorzy badania spytali również o to, czy postrzegają Ukraińców jako podobnych do Polaków. Podobieństwo grupy własnej do grupy obcej traktowane jest w psychologii stosunków międzygrupowych jako jeden z czynników determinujących pozytywne postawy międzygrupowe. Zdecydowana większość uznała Ukraińców za podobnych (54%) i bardzo podobnych (23%) do Polaków, 4% uznało Ukraińców za identycznych z Polakami. Jedynie 17% uznało Ukraińców za odmiennych.

Badacze pytali też m.in. o postawy dotyczące pomocy dla Ukraińców, poparcia dla wprowadzenia polityki integracyjnej, o podatność na teorie spiskowe i dezinformację wobec Ukraińców.

W podsumowaniu autorzy badania wskazali, że obok częstych kontaktów z Ukraińcami, na pozytywną postawę wobec uchodźców zza wschodniej granicy wpłynął też szacunek dla narodu broniącego swojej wolności bezpośrednio przekładał się na większą akceptację uchodźców. Co więcej, uczucie to okazało się być trwałe w czasie - i zarówno podziw, jak i generalnie pozytywne postawy widoczne były we wszystkich kolejnych badaniach prowadzonych wiosną i latem. "Przejawy niechęci są nadal rzadkie, a ich częstość nie zdaje się wzrastać.

Z powyższych analiz wyłania się obraz bardzo dobrych i stabilnych relacji między Polakami i Ukraińcami w trakcie pierwszych miesięcy wojny w Ukrainie. Mimo, że Polacy znaleźli się w nieoczekiwanej, długotrwałej i trudnej sytuacji przyjęcia znacznej liczby uchodźców z Ukrainy, ich postawy wobec nich pozostawały jednoznacznie pozytywne" - konkludują autorzy badania.


IAR/dad

Szef NATO Jens Stoltenberg: Putin przygotowuje Rosję do długiej wojny na Ukrainie

17.12.2022 10:00
Rosja przygotowuje się do długiej wojny z Ukrainą - powiedział w rozmowie z agencją AFP sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Sojusznicy z NATO muszą nadal dostarczać Ukrainie broń, dopóki prezydent Władimir Putin nie zda sobie sprawy, że nie może wygrać na polu bitwy" – podkreślił.

Kolejny pakiet sankcji na Rosję. Wołodymyr Zełenski wdzięczny UE, ale podkreśla: "presję trzeba zwiększyć"

17.12.2022 12:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował przywódcom Unii Europejskiej za wprowadzenie dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji. W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych ukraiński przywódca podkreślił, że należy stale zwiększać presję na władze w Moskwie, by jak najszybciej zakończyć wojnę. 

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów. Zostaną beatyfikowani

17.12.2022 13:31
Papież Franciszek przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i wyraził zgodę na wydanie dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów, która została zamordowana przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. Oznacza to, że rodzina zostanie beatyfikowana.