Redakcja Polska

44 osoby zginęły, w tym 5 dzieci. W Dnieprze zakończono akcję ratunkową po terrorystycznym ataku Rosjan

17.01.2023 14:30
Zakończyła się akcja ratunkowa na miejscu ostrzelanego przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnego w Dnieprze, mieście w środkowo-wschodniej części Ukrainy - podały we wtorek służby ratunkowe. Potwierdziły one śmierć 44 osób, w tym pięciorga dzieci.
Audio
  • Do 44 wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego w Dnieprze. W sobotę rosyjska rakieta uderzyła tam w blok mieszkalny. Dziś zakończono akcję poszukiwawczo-ratunkową. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)
W Dnieprze zakończono akcję ratunkową
W Dnieprze zakończono akcję ratunkowąPAP/EPA/OLEG PERTASYUK

"Uratowano 39 osób, wśród nich sześcioro dzieci. Zginęły 44 osoby, w tym pięcioro dzieci. Rannych zostało 79 osób, w tym 16 dzieci" - głosi komunikat Państwowej Służby ds. Sytacji Nadzwyczajnych (DSNS).


Posłuchaj
00:44 12150825_1.mp3 Do 44 wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego w Dnieprze. W sobotę rosyjska rakieta uderzyła tam w blok mieszkalny. Dziś zakończono akcję poszukiwawczo-ratunkową. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Akcję ratunkową zakończono o godz. 13 czasu lokalnego (godz. 12 w Polsce). - Dziękuję wszystkim, którzy przez długich 69 godzin walczyli i pomagali poszkodowanym i nadal to robią - napisał na serwisie Telegram szef obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko. Podkreślił, że najmłodszym dzieckiem zabitym w ostrzale był niespełna roczny chłopiec.

Służby ratunkowe otrzymały zgłoszenia o 47 osobach zaginionych. 23 z nich zginęły, a cztery odnaleziono w szpitalach bądź u osób z rodziny. DSNS nie informuje, czy pozostałe nadal są uznane za zaginione.

Rosyjski pocisk przeciwokrętowy uderzył w dziewięciokondygnacyjny blok mieszkalny w sobotę po południu. Całkowicie zniszczył jeden z pionów budynku z 79 mieszkaniami, gdzie oficjalnie zameldowanych jest ponad 200 osób. Ostrzał nastąpił w weekend, gdy wielu mieszkańców było w domu. 14 stycznia wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany ostrzał Ukrainy, w tym Kijowa i innych dużych miast.


IAR/PAP/dad

Swiatłana Cichanouska: większość Białorusinów jest za Ukrainą

17.01.2023 15:00
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zapewnia o wsparciu większości jej rodaków dla Ukrainy. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos rywalka Alaksandra Łukaszenki w sfałszowanych wyborach prezydenckich odrzuciła spekulacje, jakoby wojska reżimu w Mińsku miałyby dołączyć do rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Sieć Badawcza Łukasiewicz zaprezentowała cyfrowy awatar swojego patrona

17.01.2023 14:06
Postać została wyposażona w sztuczną inteligencję, która umożliwia swobodną rozmowę z użytkownikiem w czasie rzeczywistym, a także odpowiednią mimikę twarzy, dopasowanie tonu głosu i gestykulację.

Niższe zużycie przy większej produkcji. W 2022 roku Polska była eksporterem energii elektrycznej

17.01.2023 13:39
Produkcja energii elektrycznej w 2022 r. w Polsce wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 0,91 proc., a krajowe zużycie spadło o 0,53 proc. - wynika z danych o funkcjonowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, publikowanych przez operatora systemu PSE.