Redakcja Polska

Polscy strażacy w Turcji uratowali 11 osobę spod gruzów. "Pracujemy już wiele godzin"

09.02.2023 09:43
Polscy strażacy w Turcji wydobyli w czwartek rano 11 osobę spod gruzów w Besni - poinformował PAP oficer łącznikowy działającej tam grupy HUSAR Jakub Siczek. Dotarcie do niej i uwolnienie spod gruzów zajęło im kilka godzin; jest przewożona do szpitala. Do Polaków dołączyła grupa z Bułgarii. Utworzono wspólny sztab.
Polscy strażacy ratują w Turcji kolejne osoby
Polscy strażacy ratują w Turcji kolejne osobyTwitter.com/@ABartkowiak_PSP

"Kolejna dobra informacja z Turcji. Uwolniona 11 osoba przez Polskich ratowników!!!! Brawo jesteśmy z was dumni" - napisał natomiast na Twitterze Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP.


Grupa ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów od wtorku po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami w tureckim mieście Besni, gdzie wskutek trzęsienia ziemi zawaliło się blisko trzydzieści domów.

Wcześniej Siczek mówił PAP, że w strefie była jedna ekipa ratownicza, która walczyła o uratowanie tej osoby. Zaznaczył, że akcja trwała kilka godzin - od środy wieczorem - ze względu na bardzo utrudniony dostęp do niej.

Dwa zespoły rozpoznania udały się w inne części miasta, żeby wskazać ewentualne kolejne miejsca poszukiwań i pomocy uwięzionym - mówił w czwartek oficer.

Wsparcie z Bułgarii

- Już nie jesteśmy sami, dołączyła do nas grupa z Bułgarii. Mamy wspólną bazę operacji, zawiązaliśmy na miejscu sztab koordynujący i współpracujemy - powiedział oficer. - Obecnie w strefie mamy jedną ekipę ratowniczą, która walczy o uratowanie jedenastej osoby. Kolejne dwa zespoły rozpoznania udały się w inne części miasta, żeby wskazać ewentualne kolejne miejsca poszukiwań i pomocy uwięzionym - wyjaśnił.

- Cały czas próbujemy uratować tę jedenastą osobę, pracujemy już kilka godzin ze względu na bardzo utrudniony dostęp do niej - dodał.

Posłuchaj
00:25 12191339_1.mp3 Polscy strażacy ratują w Turcji kolejne osoby (IAR)

 

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Pytany o warunki pogodowe na miejscu w nocy zaznaczył, że bardzo dużą przeszkodą i utrudnieniem w prowadzeniu akcji ratowniczej jest temperatura, która utrzymuje się na poziomie minus pięciu stopni Celsjusza. - Oprócz tego wieje silny wiatr i przez to odczuwalna temperatura jest znacznie niższa - zaznaczył strażak.

Działania HUSAR Poland wspiera pięciu członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

W poniedziałek Turcję i Syrię nawiedziły trzęsienia ziemi, powodując ogromne zniszczenia na kilkusetkilometrowym odcinku od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowych trzęsień ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 16 tysięcy - informuje agencja AFP powołując się na przedstawicieli władz i służby medyczne. Blisko 13 tysięcy osób zginęło w Turcji, ponad 3 tysiące w Syrii. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę 7,8.


IAR/PAP/dad

Polscy policjanci patrolują stoki narciarskie we Włoszech

08.02.2023 13:59
Polscy policjanci patrolują stoki narciarskie we Włoszech. Współpracują z włoskimi kolegami w ramach porozumienia Komendanta Głównego Policji z Departamentem Bezpieczeństwa Publicznego włoskiego MSW.

Polskie MSZ potępiło wyrok wydany na Białorusi na Andrzeja Poczobuta

08.02.2023 14:34
Ministerstwo spraw zagranicznych potępia niesprawiedliwy wyrok wydany przez białoruski sąd na Andrzeja Poczobuta. Rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina napisał na Twitterze, że Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota. "Stoimy za nim i będziemy stać. Nadejdzie dzień, kiedy wolny Andrzej Poczobut i białoruscy Polacy będą mogli żyć na wolnej Białorusi" - dodał.

"Mamy wolność, dajcie nam skrzydła, abyśmy mogli ją chronić". Wołodymyr Zełenski z wizytą w Londynie

08.02.2023 17:44
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwracając się w środę do obu izb brytyjskiego parlamentu, podziękował Wielkiej Brytanii za udzielane od samego początku wojny wsparcie. Zapewnił, że wolność zwycięży, ale podkreślił, że jego kraj potrzebuje do tego zachodnich samolotów.