Redakcja Polska

Polska będzie współpracowała w projekcie LiteBIRD

15.02.2023 15:12
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił współpracę Polski przy japońskim projekcie kosmicznym LiteBIRD. Minister razem szefem projektu profesorem Masashim Hazumim z Japońskiej Agencji Kosmicznej odwiedzili Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Przemysław Czarnek podkreślał znaczenie projektu LiteBird dla polskiego świata nauki. - Jesteśmy tutaj po to, żeby pokazać panu profesorowi Hazumi z Uniwersytetu Tokijskiego i Japońskiej Agencji Kosmicznej nasz potencjał. Po to, żeby na bazie nowo tworzonej Akademii Kopernikańskiej - a jesteśmy w przede dniu 550 rocznicy urodzin Mikołaj Kopernika i Światowego Kongresu Kopernikańskiego - współpracować na najwyższym poziomie światowym z takimi wybitnymi naukowcami, jak pan profesor Hazumi, i w takich projektach jak LiteBIRD - projektach kosmicznych na najwyższym poziomie - mówił minister.

Profesor Krzysztof Górski z NASA, który wkrótce obejmie stanowisko Sekretarza Generalnego Akademii Kopernikańskiej mówił, że w projekcie mogą wziąć udział różne instytucje naukowe z Polski. - Dyskutujemy intensywnie w tym tygodniu o poszukiwaniu efektywnych kandydatów na partnerów z Polski, którzy mogą dołożyć się nawet na koncepcyjnym poziomie, a potem wykonawczym do budowy samego instrumentu, a potem satelity. Wiemy, że w Polsce takie zdolności są - mówił profesor.

Projekt LiteBIRD zakłada pod koniec dekady wyniesienie w kosmos satelity, którego celem jest badanie fizycznych własności wczesnego wszechświata. W ten sposób powstaną mapy całego nieba. Obraz z map posłuży naukowcom do analizowania i sprawdzania, czy widzimy sygnały z bardzo wczesnego wszechświata. Projekt zakłada uzyskanie wyników naukowych przed 2035 rokiem.

Projekt LiteBIRD jest międzynarodowy. Uczestniczy w nim 15 partnerów - w większości z Europy - oraz Stany Zjednoczone.


IAR/dad

Portal "Świat Sybiru" cieszy się zainteresowaniem za granicą

15.02.2023 14:23
Notujemy wielu odbiorców w Stanach Zjednoczonych i Australii, a także w Azji czy Afryce. Jest zatem zapotrzebowanie na ten temat - powiedział dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru. - Chcemy opowiedzieć szerzej o polskim doświadczeniu Syberii - dodał dr Maciej Wyrwa z Centrum Mieroszewskiego.

"Śmiertelna konfrontacja Polaków z Ukraińcami". Rosyjska propaganda kolportuje kolejne kłamstwa nt. Polski

15.02.2023 13:55
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn poinformował, że "Rosja kontynuuje kampanię informacyjną przeciwko Polsce. Kremlowska propaganda regularnie eksponuje narracje dotyczące udziału polskich najemników w działaniach zbrojnych na Ukrainie oraz postępującej militaryzacji Rzeczpospolitej".

10 września odbędzie się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci

15.02.2023 14:36
Informację o decyzji papieża Franciszka przekazała archidiecezja przemyska. Rodzina została zamordowana przez Niemców w Markowej na Podkarpaciu w marcu 1944 roku.