Redakcja Polska

9 rocznica aneksji Krymu, ogłoszonej dwa dni po nielegalnym referendum

18.03.2023 14:14
18 marca 2014 roku Rosja ogłosiła inkorporację półwyspu. Aneksja Krymu i wywołana przez Moskwę w kwietniu 2014 roku prorosyjska rebelia w Donbasie były początkiem napaści Rosji na Ukrainę. 
Audio
  • Michał Bruszewski z Defence24 o rosyjskiej okupacji Krymu. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
W ocenie armii ukraińskiej, Rosjanie szykują plany ewakuacji z Krymu
W ocenie armii ukraińskiej, Rosjanie szykują plany ewakuacji z KrymuReuters/ FORUM

Moskwa do zagarnięcia Krymu wykorzystała miejscowych separatystów, których wsparła wysyłając wojska powietrznodesantowe i prokremlowskich nacjonalistów. 16 marca 2014 roku, pod lufami rosyjskich karabinów, odbyło się nielegalne referendum. 17 marca na podstawie sfałszowanych wyników lokalni separatyści ogłosili niepodległość Republiki Krym, a 18 marca Władimir Putin podpisał z separatystami traktat inkorporacyjny o włączeniu półwyspu do Rosji. W kolejnych dniach dwie izby rosyjskiego parlamentu przyjęły odpowiednie poprawki do konstytucji Federacji Rosyjskiej i 21 marca Władimir Putin ratyfikował podpisany wcześniej traktat o włączeniu Krymu do Rosji.

W ciągu 9 lat aneksji Rosja rozmieściła na Krymie tysiące żołnierzy i ciężki sprzęt wojskowy, łącznie z systemami rakiet zdolnych do przenoszenia broni jądrowej. Jednocześnie na masową skalę trwają prześladowania przeciwników aneksji, głównie Tatarów Krymskich.

Pełnowymiarową inwazję Rosja rozpoczęła 24 lutego 2022 roku. Kwestia przyszłego odbicia Krymu przez Ukrainę jest tematem nieustannie powracającym w wypowiedziach przedstawicieli kijowskiej administracji państwowej.

Z Michałem Bruszewskim z serwisu Defence24 rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja Ukraina

Zbrodniarz Putin. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy

18.03.2023 09:54
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Nakaz aresztowania Putina. Departament Stanu: odpowiedzialni za zbrodnie wojenne muszą zostać rozliczeni

18.03.2023 11:21
- Wszyscy widzieliśmy zbrodnie wojenne popełniane przez Rosję od początku tej wojny. Popieramy ich rozliczanie - powiedział rzecznik Departamentu Stanu, komentując wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina.

MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Joe Biden: uzasadniona decyzja, to zbrodniarz wojenny

18.03.2023 11:54
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina jest uzasadniona. - Putin popełnił zbrodnie wojenne, nakaz jest uzasadniony - ocenił Joe Biden.

"Zagrożenie jest poważniejsze niż kiedykolwiek". Żaryn o rozbiciu przez ABW rosyjskiej siatki szpiegowskiej

18.03.2023 12:26
Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że "od 24 lutego 2022 r. zatrzymano 18 osób, które współpracowały ze służbami z Rosji lub Białorusi". - W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła siatkę szpiegowską. Sprawa jest traktowana priorytetowo - dodał.