Redakcja Polska

Sprawa zatrzymania amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Decyzję osobiście podjął Putin

13.04.2023 13:13
Władimir Putin osobiście podjął decyzję o aresztowaniu dziennikarza "Wall Street Journal" - informuje agencja Bloomberg. Evan Gershkovich został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Działania Moskwy potępił Waszyngton i europejskie stolice, w tym Warszawa.
Władimir Putin
Władimir PutinFree Wind 2014 / Shutterstock

To pierwszy przypadek aresztowania zagranicznego korespondenta, oficjalnie akredytowanego przy MSZ Rosji od rozpadu Związku Sowieckiego.

Agencja Bloomberg napisała, że wniosek o aresztowanie Evana Gershkovicha przygotowały służby specjalne, ale ostateczną decyzję podjął Władimir Putin. Według dziennikarzy agencji Bloomberg, działania Moskwy w stosunku do amerykańskiego korespondenta świadczą o tym, że na Kremlu rosną wpływy osób nastawionych na zaostrzenie stosunków z Waszyngtonem.

Posłuchaj
00:34 Putin podjął decyzję o aresztowaniu amerykańskiego dziennikarza.mp3 To Putin podjął decyzję o aresztowaniu amerykańskiego dziennikarza - Maciej Jastrzębski (IAR)

Jednocześnie obrońcy praw człowieka przypominają, że w Rosji zostały zlikwidowane lub zawieszone redakcje mediów niezależnych. Za każdą publikację, która jest sprzeczna z linią reżimu, grożą grzywny i kary pozbawienia wolności.

Korespondent od 6 lat

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oskarżyła Gershkovicha o próbę uzyskania tajnych informacji o rosyjskiej fabryce broni. "Wall Street Journal" zaprzeczył tym oskarżeniom.

31-letni Gershkovich jest obywatelem USA. Pracował w Moskwie od ok. sześciu lat. Pisał o Rosji, Ukrainie i krajach byłego Związku Sowieckiego. Jego ostatni artykuł w "WSJ" ukazał się 28 marca. W przypadku skazania grozi mu do 20 lat więzienia.

IAR/PAP/PR24/pg/dad

Premier Mateusz Morawiecki dla "NYT": Zachód może robić więcej dla Ukrainy

13.04.2023 10:01
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w rozmowie z dziennikiem "New York Times", że wojna na Ukrainie pochłania wiele jego czasu i wysiłków rządu. Zaznaczył, że wynik konfliktu ma dla świata fundamentalne znaczenie. W opinii szefa polskiego rządu wiele państw Europy Zachodniej mogłoby zrobić więcej, jeśli chodzi o dostawy broni dla zaatakowanego przez Rosję kraju.

Wojna na Ukrainie będzie trwała przynajmniej do 2024 roku - "Washington Post" analizuje tajne akta

13.04.2023 10:48
Wojna Rosji z Ukrainą będzie trwała przynajmniej do 2024 roku, ponieważ w roku 2023 żadna ze stron prawdopodobnie nie odniesie przełomowego zwycięstwa ani nie będzie skłonna do negocjacji - podał w nocy ze środy na czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na tajne dokumenty władz USA, które w ostatnich dniach wyciekły do mediów.

Exposé szefa MSZ. Zbigniew Rau wskazał główne cele polskiej polityki zagranicznej

13.04.2023 14:21
Polska będzie popierała propozycję wypowiedzenia przez NATO umowy o wzajemnych relacjach z Rosją z 1997 roku - zapowiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji wygłasza w Sejmie expose, w którym przedstawia zadania na ten rok. Słuchają go prezydent Andrzej Duda, posłowie oraz ambasadorowie z krajów, z którymi polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. W wystąpieniu Zbigniew Rau mówił między innymi o relacjach Polski z NATO, Unią Europejską i Ukrainą.