Redakcja Polska

Stworzono stronę z danymi ponad 56 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na Ukrainie

20.04.2023 12:39
MSW Ukrainy uruchomiło stronę internetową z danymi ponad 56 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie agresji na Ukrainę. Informacje pochodzą z publicznie dostępnych źródeł.
Rosjanie rekrutują żołnierzy między innymi wśród kryminalistów
Rosjanie rekrutują żołnierzy między innymi wśród kryminalistów Oleg Elkov/Shutterstock

Na stronie poternet.site zbierane są potwierdzone publicznie w dostępnych źródłach informacje o żołnierzach armii rosyjskiej oraz formacji samozwańczych republik w Donbasie, którzy zginęli podczas najazdu na Ukrainę. Obecnie znajduje się tam 56 827 nazwisk.

O stworzeniu strony internetowej powiadomił wiceminister spraw wewnętrznych Leonid Tymczenko na antenie telewizji ukraińskiej – informuje portal Suspilne.

Nazwa Potier niet (Strat nie ma) nawiązuje do komentarzy rosyjskiego dowództwa wojskowego, które znacznie zaniżają straty. We wrześniu ub. roku, jak mówił Tymczenko, minister obrony Siergiej Szojgu informował o 5937 zabitych, podczas gdy według strony ukraińskiej rosyjskie straty przekroczyły już wówczas 50 tys.

- Dlatego zapadła decyzja, by te informacje gromadzić w jednym miejscu, by można było przekonać się o realnych stratach przeciwnika - mówił Tymczenko.

Według sztabu generalnego ukraińskiej armii ze środy ogólne straty przeciwnika to 183,7 tys. ludzi.


PAP/dad

Prezydent Frank-Walter Steinmeier: proszę o przebaczenie za zbrodnie, które Niemcy popełnili w getcie warszawskim

20.04.2023 09:01
Straszliwe zbrodnie, które Niemcy tutaj popełnili, napawają mnie głębokim wstydem. Jako prezydent Niemiec chylę czoła przed odważnymi bojownikami getta warszawskiego - powiedział Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Wojciechowski dla Polskiego Radia: jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia ws. importu żywności z Ukrainy

20.04.2023 09:32
Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział Polskiemu Radiu, że jest nadzieja na kompromis ws. nadmiernego importu żywności z Ukrainy. Środowe rozmowy KE z pięcioma krajami, których rolnicy odnotowali straty, nie przyniosły rezultatu. Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry uznały za niewystarczające propozycje Komisji dotyczące zakazu importu pszenicy, kukurydzy, słonecznika oraz nasion rzepaku. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Dyplomy ministra kultury dla polskich i ukraińskich konserwatorów zabytków

20.04.2023 12:27
Kilkudziesięciu konserwatorów zabytków z Ukrainy i Polski otrzymało dyplomy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego za opiekę nad polskimi zabytkami na Ukrainie w czasie inwazji rosyjskiej.