Redakcja Polska

Pomóżmy Somalii – apeluje Polska Akcja Humanitarna

03.06.2023 12:56
Katastrofalna susza to kataklizm, który niszczy życie Somalijczyków, na pomoc spieszą takie organizacje jak PAH, wiercąc w tym kraju studnie głębinowe.  
Audio
  • Polska Akcja Humanitarna apeluje o pomoc dla Somalii
Magdalena Irzycka z PAH w studiu PRdZ
Magdalena Irzycka z PAH w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka

Polska Akcja Humanitarna od trzydziestu lat specjalizuje się w zapewnianiu dostępu do czystej, bezpiecznej do spożycia wody, m.in. w Somalii. Wierci studnie głębinowe, buduje ujęcia wodne, tamy piaskowe, szkoli z zakresu dbania o higienę, buduje i remontuje toalety, dostarcza wodę cysternami, dba o bezpieczeństwo higieniczne obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych.

Wyzwania w tym obszarze są nadal bardzo duże. Zmiany klimatyczne, a w ich konsekwencji niewystarczająca ilość pitnej wody, w coraz większym stopniu zmuszają ludzi z krajów Globalnego Południa do opuszczania swoich domów i poszukiwania nowego miejsca do życia. Osoby mieszkające w krajach o niskich dochodach są co najmniej czterokrotnie bardziej narażone na przymusowe przemieszczenie niż mieszkańcy krajów bardziej zamożnych. Taka sytuacja ma miejsce mimo tego, że mieszkańcy Globalnego Południa są w najmniejszym stopniu odpowiedzialni za zmiany klimatyczne.

Polska Akcja Humanitarna apeluje o pomoc dla Somalii. - Od 40 lat ten kraj mierzy się z największą suszą w swojej najnowszej historii, a pomocy potrzebuje ponad 8 mln ludzi – mówi Magdalena Irzycka z PAH, w rozmowie z Ewą Plisiecką.

Polska Akcja Humanitarna na rzecz Somalii

01.02.2023 13:52
Od 40 lat nie było w tym kraju tak druzgocącej suszy. Jego mieszkańcy jak nigdy wcześnie potrzebują pomocy międzynarodowej. Pracownicy PAH przyznają: nie widzieliśmy w Somalii takiej skali kryzysu, odkąd tu pracujemy.

Polska Akcja Humanitarna podsumowuje rok pomocy dla Ukrainy

13.02.2023 16:30
W ramach działań w Ukrainie PAH zapewnia m.in. wsparcie psychologiczne, prowadząc centra pomocy w obwodzie dniepropietrowskim i w obwodzie kijowskim. Zapewniają one podstawową pomoc psychologiczną, społeczną i formalną.

Caritas Polska apeluje o pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

17.03.2023 12:26
Po kataklizmie, który 6 lutego uderzył w Turcję i Syrię, Caritas Polska zebrała podczas specjalnych zbiórek dla poszkodowanych 11 milionów zł.

Caritas Polska realizuje kolejną edycję akcji „Paczka dla Wenezueli”

16.05.2023 11:56
Przez miniony rok organizacja wsparła blisko 11 tysięcy Wenezuelczyków paczkami z żywnością i bonami zakupowymi. W 2023 roku Caritas Polska chce pomoc rozszerzyć.