Redakcja Polska

Kilkuset policjantów wzmocni granicę z Białorusią. MSWiA skierowało oddziały prewencji i kontrterrorystów

02.07.2023 20:01
W związku z sytuacją na granicy podjąłem decyzję o wzmocnieniu naszych sił grupą policji i kontrterrorystami - poinformował w niedzielę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
500 policjantów wzmocni granicę z Białorusią
500 policjantów wzmocni granicę z BiałorusiąPAP/Artur Reszko/Twitter

"W związku z napiętą sytuacją na granicy z Białorusią, podjąłem decyzję o wzmocnieniu naszych sił grupą 500 funkcjonariuszy policji z oddziałów prewencji i kontrterrorystami. Dołączą oni do 5000 funkcjonariuszy Straży Granicznej i 2000 żołnierzy pilnujących bezpieczeństwa tej granicy Polski" - poinformował szef MSWiA na Twitterze.

187 cudzoziemców próbowało w sobotę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, to m.in. obywatele Somalii i Iranu. 45 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś - podała SG w raporcie z minionej doby.

W okolicach miejscowości Płaska (Podlaskie) dwóch Sudańczyków przeprawiło się przez graniczną rzekę Wołkuszankę - poinformowała SG w niedzielę rano na Twitterze.

Koło Dubicz Cerkiewnych (również Podlaskie) zatrzymano minionej doby kolejnego tzw. kuriera nielegalnych migrantów - Ukraińca, który przewoził pięciu Etiopczyków. Z danych SG wynika, że łącznie do tej pory w 2023 r. zatrzymano ponad 370 osób podejrzanych o organizowanie i pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy z Białorusi do Polski.

SG od początku roku odnotowała ponad 12 tys. prób nielegalnego przejścia przez tę granicę. Jak wynika z przekazywanych wcześniej przez SG danych, w marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys.

IAR/PAP/ho

Szef CIA o buncie Grupy Wagnera. "Wyzwanie dla Rosji i demonstracja niszczącego efektu wojny z Ukrainą"

02.07.2023 12:30
Bunt założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna przeciwko ministerstwu obrony Rosji był wyzwaniem dla państwa rosyjskiego i zademonstrował niszczący efekt wojny przeciwko Ukrainie - ocenił w sobotę dyrektor CIA William Burns w wykładzie w Ditchley Foundation w Wielkiej Brytanii.

Andrzej Duda: szczyt NATO w Wilnie będzie kluczowy dla bezpieczeństwa w Europie

02.07.2023 13:21
- Szczyt NATO w Wilnie będzie kluczowy dla bezpieczeństwa w Europie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji w Hadze, gdzie odbyły się konsultacje przed lipcowym wydarzeniem w stolicy Litwy.

Doradca prezydenta: kwestie Nuclear Sharing będą podnoszone na szczycie NATO w Wilnie

02.07.2023 17:15
- Kwestie udziału Polski w Nuclear Sharing będą podnoszone na szczycie NATO w Wilnie – poinformował w niedzielę doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Sałek. To reakcja rządu na rosyjskie deklaracje przeniesienia taktycznej broni atomowej na Białoruś.